statystyki

Nowy szef MSZ na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Berlinie. Głównym tematem Białoruś

autor: Magdalena Cedro27.08.2020, 07:47; Aktualizacja: 27.08.2020, 07:47
Zbigniew Rau

Zbigniew Rauźródło: PAP
autor zdjęcia: Marek Kliński

Na liście sankcji wymierzonych przeciwko Mińskowi może się znaleźć od 15 do 20 nazwisk.

Powołany wczoraj przez prez ydenta Andrzeja Dudę na ministra spraw zagranicznych Zbigniew Rau dzisiaj udaje się do Berlina, by wziąć udział w swoim pierwszym zagranicznym spotkaniu. Będzie to nieformalne posiedzenie szefów dyplomacji z krajów UE w formacie Gymnich (jest to spotkanie szefów MSZ organizowane przez stolicę, która w danym półroczu sprawuje przewodnictwo w Radzie UE; teraz są to Niemcy). Głównym tematem będzie Białoruś.

Ministrowie mają m.in. kontynuować rozmowę o sankcjach. Formuła jest luźna, ministrom nie towarzyszą nawet asystenci, dlatego nie należy liczyć na formalne rozstrzygnięcia. Możliwe jest jednak, że spotkanie przyspieszy nałożenie obostrzeń na Białoruś. Prace są już na ukończeniu, ale według źródła UE obecność każdego nazwiska musi zostać udokumento wana i poparta dowodami. – C hcemy uniknąć zakwestionowania listy w Trybunale w Luksemburgu. To już się w przeszłości zdarzało, nie jest to dobre doświadczenie, dlatego musimy podejść do tego poważnie – podkreśla wysoki rangą przedstawiciel UE pytany o to, dlaczego lista nie jest jeszcze gotowa.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie