Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego - poinformowała kancelaria prezydenta. Nowela dotyczy wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP, prezydent podpisał nowelizację ustawy z 24 lipca 2020 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Podkreślono, że ustawa dotyczy wsparcia dla rolników oraz małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych, szczególnie dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Według resortu rolnictwa, nowe przepisy pozwolą na udzielenie pomocy najbardziej poszkodowanym przedsiębiorcom i rolnikom w wyniku epidemii COVID-19. Resort rolnictwa chciał na ten cel przeznaczyć ok. 1 mld euro z niewykorzystanych środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020), ale ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na 270 mln euro, czyli nieco ponad 1 mld zł.

Jak wskazała Kancelaria, pomoc w ramach tego działania będzie udzielana w formie jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników przyznawanej oraz wypłacanej na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o przyznanie pomocy, będący jednocześnie wnioskiem o płatność.

Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku - podano.

"Wysokość pomocy w ramach ww. działania w Rzeczypospolitej Polskiej będzie uzależniona od rodzaju prowadzonej produkcji, przede wszystkim zwierzęcej, i ustalana według wzoru, który uwzględnia skumulowaną kwotę pomocy przysługującą rolnikowi w związku ze wszystkimi rodzajami i skalą prowadzonej przez niego produkcji rolnej, oraz będzie zakładała możliwość korygowania tej kwoty w zależności od kursu euro oraz łącznej wysokości pomocy przysługującej wszystkim rolnikom spełniającym warunki" - czytamy.

Kancelaria podkreśliła, że z uwagi na konieczność jak najszybszego uruchomienia naboru wniosków, ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)