statystyki

Defilowanie wojska w rytm polityki [OPINIA]

autor: Maciej Miłosz05.08.2020, 10:23; Aktualizacja: 05.08.2020, 10:24
Maciej Miłosz

Maciej Miłoszźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, stołeczną Wisłostradą przedefilują żołnierze Wojska Polskiego. Nie zabraknie też czołgów, armatohaubic czy moździerzy. Pojawić się mają również sojusznicy, którzy stacjonują w ramach natowskiej tzw. wysuniętej obecności, czyli Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni.

W roku normalnym nie budziłoby to zdziwienia. Takie defilady cieszą się dużą popularnością – ogląda je po kilka dziesiąt tysięcy ludzi, czasami nawet więcej. I można się zżymać, że wojsko, zamiast ćwiczyć na poligonach, paraduje przed dygnitarzami. Jednak ma to swój wymiar budujący więź pomiędzy cywilami i mundurowymi oraz pozwala budować wizerunek (a to w czasach, gdy o rekruta na rynku pracy trzeba walczyć, ma znaczenie).

Z tym że rok 2020 zapisze się w annałach historii jako ten, kiedy rozpoczęła się światowa pandemia koronawirusa. Nie jestem epidemiologiem ani wirusologiem, ale tak na zdrowy chłopski rozum wydaje się, że jeśli nie organizujemy festiwali muzycznych na kilka dziesiąt tysięcy ludzi, to defilada dla podobnej liczby widzów niesie ze sobą pewne ryzyko.

Skąd taka decyzja? Trudno nie patrzeć na to, że Wojsko Polskie po raz kolejny przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i PiS jest wykorzystywane głównie do celów politycznych, tym razem do pokazania tego, że już jest normalnie. Nie będę spekulował, po co to rządzącym. Za to pokażę więcej przykładów upolitycznienia munduru. Pierwszy z brzegu: w ubiegłym roku mieliśmy aż dwie defilady. I tak się składa, że jedną w okręgu wyborczym premiera. Na krótko przed wyborami. Taki przypadek.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Jeremiah(2020-08-05 14:15) Zgłoś naruszenie 30

  I po łapach! Bardzo głupi komentarz bo napisany chyba na zamówienie, równie dobrze może rok temu. A dzisiaj? Defilada odwołana. Litościwy sekretarz zdjąłby ten tekst ze strony ale jak widać nie lubi autora. Kompromitacja.

  Odpowiedz
 • komentator(2020-08-05 13:22) Zgłoś naruszenie 30

  Wojsko Polskie może świętowac szczególnie, bowiem Polska nareszcie będzie broniona również przez obecność żołnierzy amerykańskich. Jest to niestety solą w oku postkomunistów, bo raz - ich ulubiona armia to Armia Czerwona, dwa - rzekomo światowi i mający kontakty w USA politycy liberalni nie umieli tego załatwić.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-08-05 19:12) Zgłoś naruszenie 31

  gazeta POprawna reprezentuje interesy uwłaszczonej nomenklatury PZPR profilowane interesami niemieckiego establiszmentu, a ta sama nie wie czy chce z Rosją czy z USA. Na wszelki wypadek bredzi cokolwiek

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie