statystyki

Mike Pompeo odwiedzi Warszawę?

autor: Maciej Miłosz05.08.2020, 10:00; Aktualizacja: 05.08.2020, 10:04
Planowany przyjazd Marka Pompeo, polityka odpowiedzialnego za politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych, ma zademonstrować, że jest to wydarzenie istotne dla obu krajów. Symbolikę podkreślać ma to, że uroczystość odbędzie się w 100.

Planowany przyjazd Marka Pompeo, polityka odpowiedzialnego za politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych, ma zademonstrować, że jest to wydarzenie istotne dla obu krajów. Symbolikę podkreślać ma to, że uroczystość odbędzie się w 100.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDY RAIN

Na podpisanie umowy o polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej 15 sierpnia prawdopodobnie przyjedzie sekretarz stanu USA.

Planowo podpisanie dokumentu, o którym ostatnio głośno, ma się odbyć w Święto Wojska Polskiego i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Z polskiej strony podpis złożyć ma minister obrony Mariusz Błaszczak. Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) reguluje zasady, na jakich w Polsce będą stacjonować amerykańscy żołnierze. – Potwierdzamy decyzję o utworzeniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu. Wojska USA w Polsce będą na trwałe, a obecność tego dowództwa jest namacalnym dowodem polityki obu prezydentów – mówił wczoraj Błaszczak podczas pikniku wojskowego przy kopcu Kościuszki w Krakowie. Tak jak już informowaliśmy na łamach DGP, dowództwo prawdopodobnie znajdzie się w Poznaniu. Umowa przewiduje także przyjazd dodatkowego tysiąca żołnierzy amerykańskich; w sumie ma ich być w Polsce ok. 5,5 tys. Z naszego punktu widzenia zrobiliśmy także krok do przodu w warstwie semantycznej – teraz obecność ma być „trwała”, a nie „rotacyjna”, co, biorąc pod uwagę globalną tendencję USA do ograniczania stałych baz, można uznać za pewien sukces polskich negocjatorów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie