statystyki

Bezpieczniejsi bez policji? W wielu miastach USA radni zastanawiają się czy nie lepiej im będzie bez mundurowych

autor: Emilia Świętochowska31.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 31.07.2020, 08:33
Tydzień temu radni Minneapolis spełnili obietnicę, którą złożyli wielotysięcznym tłumom demonstrującym przeciwko policyjnej przemocy po śmierci George’a Floyda: jednogłośnie przegłosowali poprawki w statucie miejskim legalizujące demontaż lokalnej komendy.

Tydzień temu radni Minneapolis spełnili obietnicę, którą złożyli wielotysięcznym tłumom demonstrującym przeciwko policyjnej przemocy po śmierci George’a Floyda: jednogłośnie przegłosowali poprawki w statucie miejskim legalizujące demontaż lokalnej komendy.źródło: ShutterStock

Głośne przypadki brutalności stróżów prawa doprowadziły do tego, że w wielu miastach Ameryki radni i mieszkańcy zastanawiają się dziś, czy nie lepiej im będzie bez mundurowych albo przynajmniej z mniejszą ich liczbą.

T ydzień temu radni Minneapolis spełnili obietnicę, którą złożyli wielotysięcznym tłumom demonstrującym przeciwko policyjnej przemocy po śmierci George’a Floyda: jednogłośnie przegłosowali poprawki w statucie miejskim legalizujące demontaż lokalnej komendy. Jej zadania ma przejąć w przyszłości całkiem nowa agencja – Departament ds. Bezpieczeństwa Mieszkańców i Przeciwdziałania Przemocy (Department of Community Safety and Violence Prevention), która promowałaby „holistyczne, skoncentrowane na zdrowiu publicznym” podejście do ochrony porządku w mieście. Osoba wyznaczona przez burmistrza na dyrektora tej formacji będzie musiała wykazać się m.in. doświadczeniem w pracy na rzecz lokalnej społeczności zdobytym poza służbą – np. w zarządzaniu ochroną zdrowia czy mediacjach między ofiarami a sprawcami. Zgodnie ze wstępnym planem w strukturze departamentu może – choć nie musi – zostać utworzony wydział ścigania przestępczości uformowany z licencjonowanych „stróżów porządku” (peace officers).

Szczegóły nie są jeszcze znane. Wiadomo tylko, że policjanci w tradycyjnych niebieskich mundurach nie znikną z ulic 425-tys. miasta w Minnesocie przed listopadem. Po serii konsultacji społecznych i urzędniczych uzgodnień mieszkańcy zdecydują o ich przyszłości w referendum, które zostanie przeprowadzone przy okazji wyborów prezydenckich. 

Magazyn DGP z 31 lipca 2020

Magazyn DGP z 31 lipca 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Żeby nie było kolejnych Floydów

Derek Chauvin, funkcjonariusz z Minneapolis, którego brutalna interwencja spowodowała śmierć George’a Floyda, dziś oczekuje w areszcie na proces o zabójstwo. Mimo kilkunastu skarg na nieuzasadnione stosowanie siły i obciążających jego konto zawodowe wewnętrznych dochodzeń, przez 20 lat służby tylko raz usłyszał zarzuty dyscyplinarne. Za całą komendą w Minneapolis ciągnie się zresztą długa historia oskarżeń o nadużycia i uprzedzenia rasowe (według statystyk w ostatnich pięciu latach czarni mieszkańcy siedem razy częściej padali ofiarą policyjnej przemocy). Prawie nigdy nie kończyły się one w sądzie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • koper(2020-07-31 11:57) Zgłoś naruszenie 121

  Jeśli czarni popełniali więcej przestępstw to mieli więcej zarzutów, Gdzie tu rasizm? Wprowadzą pozytywną dyskryminację i co trzeciego czarnego będą uwalniać, aby w statystykach ładnie wyglądało, że przestępczość jest równa wśród różnych ras? Niech włączą do tego jeszcze Azjatów, którzy prawa generalnie przestrzegają, ale nie mogą być lepiej traktowani w statystykach. Przez poprawność polityczną upada kultura białego człowieka, a to co nadejdzie po niej wcale nie będzie poprawne politycznie.

  Odpowiedz
 • Obywatel Monte Christo(2020-07-31 12:27) Zgłoś naruszenie 90

  Z całego serca kibicuję. Chciałbym zobaczyć funkcjonariuszy tych nowych sił porządkowych, którzy wbijają na jakąś "czarną dzielnię" i holistycznie deeskalują konflikty :D

  Odpowiedz
 • Mniej Policji(2020-08-01 20:55) Zgłoś naruszenie 40

  ... więcej polytyków kretynów.

  Odpowiedz
 • człowiek(2020-07-31 13:10) Zgłoś naruszenie 311

  No i skończy się patologia. Dusi taki półmózg człowieka rzekomo wykonując prawo. Parodia - obywatele płacili podatki, aby bandyci w mundurach "Policja" ich gnębili. W USA to już zupełne barbarzyństwo było.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie