statystyki

Łukaszenka wybrał sobie rywali

autor: Michał Potocki15.07.2020, 07:53; Aktualizacja: 15.07.2020, 07:53
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Władze represjonują najgroźniejszych potencjalnych konkurentów urzędującego prezydenta. Wczoraj tamtejsza komisja wyborcza zdecydowała o tym, kogo z nich zarejestrować w charakterze kandydatów.

Dwaj wywodzący się z establishmentu potencjalni rywale Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi nie zostali zarejestrowani jako kandydaci. Tym samym władze w Mińsku starają się spłaszczyć krzywą społecznej frustracji i ograniczyć potencjalne protesty w noc wyborczą z 9 na 10 sierpnia. Liczą, że jeśli w wyborach nie wystartują budzący największe emocje politycy, mniej ludzi zdecyduje się wyjść na ulice.

Centralna Komisja Republiki Białorusi ds. Wyborów i Organizacji Referendów Republikańskich (CWK) miała wczoraj zdecydować o losie siedmiorga polityków, którzy złożyli wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Zarejestrowano pięcioro, w tym rządzącego od 1994 r. Łukaszenkę, a dwóch odrzucono. Pretekstem były nieprawidłowości w wydatkach na prekampanię w sztabie bankiera Wiktara Babaryki oraz zbyt wysoki procent zakwestionowanych podpisów poparcia przedstawionych przez byłego urzędnika Waleryja Capkały.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie