statystyki

To były drogie wybory. Wydaliśmy na nie trzy razy więcej niż w 2015 r.

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak13.07.2020, 08:30; Aktualizacja: 13.07.2020, 08:39
Tylko na zakup środków ochrony osobistej wydano ok. 39 mln zł

Tylko na zakup środków ochrony osobistej wydano ok. 39 mln złźródło: ShutterStock

Choć ostateczne wydatki poznamy dopiero za kilka miesięcy, już dziś można szacować, że wydaliśmy na nie ponad 400 mln zł. Prawie trzy razy więcej niż w 2015 r.

Finalnego rozliczenia tegorocznych wyborów prezydenckich możemy się spodziewać w ciągu 5 miesięcy. – Musimy wpierw otrzymać rozliczenia dotacji od gmin. Jeśli nie wydadzą wszystkiego lub nie udokumentują swoich wydatków, muszą zwrócić niewykorzystaną część – tłumaczy szefowa Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Magdalena Pietrzak.

Mimo to już dziś można wstępnie oszacować te koszty. W budżetowej rezerwie, z której finansowane są wybory i referenda, zarezerwowano kwotę ok. 535 mln zł – zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez KBW. Z tej kwoty sfinansowane miał być wybory prezydenckie, ewentualne referendum ogólnokrajowe (z dwudniowym głosowaniem) wybory samorządowe w toku kadencji (przedterminowe, uzupełniające, ponowne i referenda lokalne) oraz wybory uzupełniające do Senatu.

Z tego na wybory prezydenta RP założono wydatki rzędu 320 mln zł i, jak słyszymy w KBW, ta kwota powinna być wystarczająca i raczej w większości wykorzystana. Z jednej strony pojawiły się oszczędności wynikające z tego, że mniej osób pracowało tym razem w komisjach (minimalne składy mogły wynieść trzy, a nie pięć osób), ale z drugiej – pojawiły się dodatkowe wydatki. Tak było chociażby w przypadku wyborów za granicą.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie