statystyki

Polacy za granicą, osoby dotąd niegłosujące, seniorzy i elektorat Konfederacji. Czyli kto przechyli wyborczą szalę

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak24.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 24.06.2020, 08:42
Choć ulewne deszcze chwilowo wyhamowały działania głównych kandydatów (Andrzej Duda udał się na tereny zniszczone przez podtopienia, Rafał Trzaskowski doglądał sytuacji w Warszawie), wygląda na to, że kampania wraca na dotychczasowe tory.

Choć ulewne deszcze chwilowo wyhamowały działania głównych kandydatów (Andrzej Duda udał się na tereny zniszczone przez podtopienia, Rafał Trzaskowski doglądał sytuacji w Warszawie), wygląda na to, że kampania wraca na dotychczasowe tory.źródło: ShutterStock

Polacy za granicą, osoby dotąd niegłosujące, seniorzy i elektorat Konfederacji ‒ te grupy mogą przesądzić o wyniku głosowania.

Choć ulewne deszcze chwilowo wyhamowały działania głównych kandydatów (Andrzej Duda udał się na tereny zniszczone przez podtopienia, Rafał Trzaskowski doglądał sytuacji w Warszawie), wygląda na to, że kampania wraca na dotychczasowe tory. Nasz poniedziałkowy sondaż pokazał, że w potencjalnej ‒ ale bardzo prawdopodobnej ‒ drugiej turze różnica między kandydatem PO a obecnym prezydentem jest minimalna. Dlatego o wyborczym wyniku przesądzić może nawet kilkadziesiąt tysięcy głosów. Jeśli frekwencja będzie podobna do tej z zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, do urn pójdzie ponad 18 mln wyborców. W naszym sondażu Trzaskowski w drugiej turze uzyskał 46,9 proc. głosów, a Andrzej Duda 45,8 proc. Różnica to ok. 1 pkt proc., czyli przy wspomnianej wyższej frekwencji 180 tys. osób. Do tego dochodzą jednak osoby niezdecydowane (w naszym sondażu 4,4 proc., czyli 792 tys. osób) i niegłosujące (3 proc., 540 tys.), które mogą wpłynąć na różnicę pomiędzy wynikami obu głównych kandydatów. Zacięta walka będzie się więc toczyć do ostatniej chwili. Kto może przechylić wyborczą szalę?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie