statystyki

Woś: Dlaczego Szwedzi są inni [OPINIA]

autor: Rafał Woś19.06.2020, 12:45; Aktualizacja: 19.06.2020, 15:49
Rafał Woś

Jakie były skutki tej wyjątkowości? Śmiertelność podczas pandemii była w Szwecji wysoka. 500 zmarłych na milion mieszkańców sytuuje ten kraj w światowej czołówce.źródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W czasie pandemii Szwecja zareagowała inaczej niż reszta państw – ograniczeń nałożonych na życie społeczne oraz gospodarcze było niewiele. Przypadek? Ależ skąd. Ciekawe wyjaśnienie fenomenu zaprezentował ekonomista Uniwersytetu w Lund Lars Jonung. Twierdzi, że Szwedzi nie mogli postąpić inaczej – bo taką odpowiedź na koronawirusa podyktowały im reguły własnego systemu politycznego.

W rozdziale drugim konstytucji Szwecji, poświęconym prawom i wolnościom osobistym, znajdujemy artykuł 8. Gwarantuje on każdemu obywatelowi prawo do swobodnego poruszania się na terytorium państwa i prawo do jego opuszczenia. Wolność tę można ograniczyć (artykuły 21–22) tylko w określonych przypadkach – chodzi o pobór do wojska oraz skazanie prawomocnym wyrokiem. Pozostałym obywatelom Szwecji nie wolno jednak odbierać ich konstytucyjnej wolności.

Sytuacja może się zmienić, jeśli kraj znajdzie się w stanie wojny. Bo wtedy (i tylko wtedy) rząd może ogłosić stan wyjątkowy. Z tego powodu – tłumaczy Jonung – władze nie zrobiły tego, na co zdecydowało się wiele innych demokratycznych krajów. Nie pojawiły się zakazy poruszania czy przemieszczania. Przez cały czas granice były otwarte dla wyjeżdżających. Oczywiście w najgorszym okresie pandemii to ostatnie prawo pozostawało iluzoryczne, bo wiele krajów nie przyjmowało osób z zewnątrz. Konstytucja Szwecji przewiduje za to ograniczanie wolności zgromadzeń. W imię utrzymania „porządku publicznego”. Stanowi o tym art. 24 rozdziału 2. Mówi on, że wolno tak zrobić także w sytuacji „epidemii”. I to właśnie z tego powodu władze w Sztokholmie wprowadziły ograniczenia zgromadzeń przewyższających 50 osób.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Zeghar(2020-06-21 19:08) Zgłoś naruszenie 33

  Wyjaśnieniem może być obowiązujący tam protestantyzm stawiający majątek nad ludzkie życie.

  Odpowiedz
 • asad(2020-06-21 09:23) Zgłoś naruszenie 25

  Szwedzi idą dziwnym systemem politycznym, począwszy od wielkiej sterylizacji którą wymuszało prawo sterylizacyjne obowiązujące w latach 1934–1975 po liberalną sytuację COVID-19. Nie wiedzą, że niektórzy ludzie niepełnosprawni, chorzy mają wyższą wartość społeczną ( Stephen Hawking) i ewolucja ich nie oszczędzi więc My musimy dbać o takie jednostki. Zalatuje mi to filmem Igrzyska Śmierci The Hunger Games i po części Snowpiercer. Możnowładcy bogacze, których chciwość doprowadza do zagłady.

  Odpowiedz
 • szybak(2020-06-21 14:32) Zgłoś naruszenie 20

  Przywoływany zapis konstytucyjny niczego nie wyjaśnia, bo dotyczy tylko poruszania sie. Nie przeszkodziłby np. w zamknięciu barów i restauracji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie