statystyki

Pomysły Trumpa uderzają w relacje Europa–USA [OPINIA]

autor: Radosław Korzycki, Magdalena Cedro08.06.2020, 08:11; Aktualizacja: 08.06.2020, 08:11
Nowe globalne potęgi gospodarcze zaczynają przyćmiewać te stare, zachodnie, a Rosja ignoruje zasady praworządności i międzynarodowego ładu. Zrodził się więc pomysł – na razie wśród publicystów – by format „G” (od angielskiego „global” – globalny) zamienić na „D” – w którym zaproszenia można by wysyłać wyłącznie do przywódców państw demokratycznych.

Nowe globalne potęgi gospodarcze zaczynają przyćmiewać te stare, zachodnie, a Rosja ignoruje zasady praworządności i międzynarodowego ładu. Zrodził się więc pomysł – na razie wśród publicystów – by format „G” (od angielskiego „global” – globalny) zamienić na „D” – w którym zaproszenia można by wysyłać wyłącznie do przywódców państw demokratycznych.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL KLIMENTYEVSPUTNIKKREMLIN POOL

W amerykańskiej debacie publicznej mało kto rozumie, o co Donaldowi Trumpowi chodzi z G7. Prezydent raz chce przekładać szczyt grupy i deprecjonuje jego znaczenie. Innym razem pragnie ją wzmocnić, przerabiając na G11.

Zgodnie z planem kolejny szczyt G7 miał się odbyć w marcu w Stanach Zjednoczonych. Ale z powodu koronawirusa Trump musiał spotkanie odwołać, zapowiadając w jego miejsce wideokonferencję. Pod koniec maja powrócił jednak do pomysłu osobistego spotkania przywódców, bo taki szczyt – twittował – byłby znakomitym sygnałem powrotu do normalności. Pomysł jednak nie przypadł do gustu kanclerz Angeli Merkel, która – jak mówił rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert – nie mogła się zobowiązać do podróży do Waszyngtonu i osobistego udziału w spotkaniu z uwagi na pandemię. Z tego samego powodu obawy miał też kanadyjski premier Justin Trudeau. Wówczas Trump przełożył szczyt na wrzesień lub jeszcze później. Ogłaszając przy tym, że następne spotkanie odbędzie się w rozszerzonym składzie. – Przekładam to, ponieważ nie czuję, by G7 właściwie reprezentował to, co dzieje się w świecie – tłumaczył dziennikarzom.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie