Partie niemieckiej koalicji rządowej uzgodniły w środę pakiet stymulacyjny dla gospodarki wartości 130 mld euro, mający ułatwić przezwyciężanie kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła na konferencji prasowej, po długotrwałych dwudniowych negocjacjach, które trwały łącznie 21 godzin i przeciągnęły się do późnych godzin nocnych w środę, że łączna wartość pakietu pomocowego wyniesie 130 mld euro (ok. 146 mld dolarów).

"To śmiała odpowiedź na kryzys, która ma pobudzić wydatki konsumpcyjne, na innowacyjne inwestycje oraz złagodzić obciążenia finansowe rodzin" - powiedziała kanclerz.

"Wielkość pakietu na lata 2020/21 wyniesie 130 mld euro, z których 120 mld wydatkowanych będzie przez rząd federalny" - poinformowała Merkel. Dodała, że pakiet przewiduje m. in. obniżkę podatku VAT w celu pobudzenia konsumpcji z 19 do 16 proc. na okres 6 miesięcy, poczynając od 1 lipca.

Specjalna, niższa stawka podatku VAT ma zostać w tym samym okresie dodatkowo obniżona z 7 do 5 proc.

Władze lokalne, borykające się z deficytem wynikającym z mniejszych wpływów z podatków, mają otrzymać pomoc w wysokości ok. 10 mld euro z przeznaczeniem na wydatki infrastrukturalne i na budownictwo mieszkaniowe.

Rodziny będą otrzymywać pomoc w wysokości 300 euro na 1 dziecko, przy czym osoby samotnie wychowujące dzieci otrzymają wyższą pomoc.

Pakiet przewiduje także m. in. pomoc dla sektorów gospodarki szczególnie dotkniętych przez pandemię, zachęty finansowe dla produkcji i zakupu pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz większe inwestycje rządowe w energię odnawialną i cyfryzację.

Reuter zauważa, że wielkość niemieckiego pakietu pomocowego zaniepokoiła słabsze gospodarczo kraje UE, które obawiają się że rozbieżności w wysokości pomocy w poszczególnych krajach mogą pogorszyć nierównowagę i zniekształcić wspólny rynek UE. (PAP)