statystyki

W Rosji mniej ograniczeń, choć statystyka puchnie

autor: Michał Potocki13.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.05.2020, 07:37
Stacja metra w Rosji

Stacja metra w Rosjiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrey Rudakov

Władimir Putin ogłosił powolny powrót do normalności, mimo że do szczytu zachorowań jeszcze daleka droga.

Rosja z 232 tys. zakażeń SARS-CoV-2 wyprzedziła Hiszpanię, Wielką Brytanię i Włochy, i pod względem ich ogólnej liczby ustępuje już tylko Stanom Zjednoczonym – tak wynika z danych zbieranych przez badaczy z Johns Hopkins University. Znacznie lepiej wygląda oficjalna statystyka zgonów, których odnotowano w Rosji 2116, a więc kilkunastokrotnie mniej niż w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz 40-krotnie mniej niż w USA.

Problem jest poważny, bo epidemia w Rosji rozwija się szybciej niż w pozostałych państwach, liderach pandemicznej statystyki. Pod względem liczby nowych przypadków COVID-19 kraj ten od wielu dni pozostaje drugi na świecie po USA, a jeśli wziąć pod uwagę dynamikę przyrostów w 10 państwach z ponad 100 tys. pacjentów, jest nawet liderem. W poniedziałek liczba przypadków wzrosła tam o 5,6 proc., podczas gdy w drugiej pod tym względem Brazylii – o 4 proc., a w pozostałych krajach ze światowej pierwszej dziesiątki – o mniej niż 1 proc., a w Niemczech, we Włoszech i Francji – jedynie 0,3−0,4 proc.

Ponad połowa wszystkich rosyjskich przypadków przypada na Moskwę, gdzie wykryto 116 tys. infekcji i stwierdzono 1124 zgony. W przeliczeniu na milion obywateli daje to odpowiednio 9,1 tys. przypadków zakażeń i 89 zgonów. Gdyby licząca 12,6 mln mieszkańców Moskwa była samodzielnym krajem, pod względem rozprzestrzenienia epidemii zajmowałaby czwarte miejsce na świecie po europejskich mikropaństwach (San Marino, Watykan i Andora), za to pod względem wskaźnika zgonów byłaby dopiero 20., tuż za Niemcami.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie