statystyki

W Rosji mniej ograniczeń, choć statystyka puchnie

autor: Michał Potocki13.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.05.2020, 07:37
Stacja metra w Rosji

Stacja metra w Rosjiźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Andrey Rudakov

Władimir Putin ogłosił powolny powrót do normalności, mimo że do szczytu zachorowań jeszcze daleka droga.

Rosja z 232 tys. zakażeń SARS-CoV-2 wyprzedziła Hiszpanię, Wielką Brytanię i Włochy, i pod względem ich ogólnej liczby ustępuje już tylko Stanom Zjednoczonym – tak wynika z danych zbieranych przez badaczy z Johns Hopkins University. Znacznie lepiej wygląda oficjalna statystyka zgonów, których odnotowano w Rosji 2116, a więc kilkunastokrotnie mniej niż w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz 40-krotnie mniej niż w USA.

Problem jest poważny, bo epidemia w Rosji rozwija się szybciej niż w pozostałych państwach, liderach pandemicznej statystyki. Pod względem liczby nowych przypadków COVID-19 kraj ten od wielu dni pozostaje drugi na świecie po USA, a jeśli wziąć pod uwagę dynamikę przyrostów w 10 państwach z ponad 100 tys. pacjentów, jest nawet liderem. W poniedziałek liczba przypadków wzrosła tam o 5,6 proc., podczas gdy w drugiej pod tym względem Brazylii – o 4 proc., a w pozostałych krajach ze światowej pierwszej dziesiątki – o mniej niż 1 proc., a w Niemczech, we Włoszech i Francji – jedynie 0,3−0,4 proc.

Ponad połowa wszystkich rosyjskich przypadków przypada na Moskwę, gdzie wykryto 116 tys. infekcji i stwierdzono 1124 zgony. W przeliczeniu na milion obywateli daje to odpowiednio 9,1 tys. przypadków zakażeń i 89 zgonów. Gdyby licząca 12,6 mln mieszkańców Moskwa była samodzielnym krajem, pod względem rozprzestrzenienia epidemii zajmowałaby czwarte miejsce na świecie po europejskich mikropaństwach (San Marino, Watykan i Andora), za to pod względem wskaźnika zgonów byłaby dopiero 20., tuż za Niemcami.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie