statystyki

Otwarcie rynku ziemi sprawdzianem dla Ukrainy

autor: Serhij Kaśjanow11.05.2020, 07:45; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:12
Tak naprawdę rynek ziemi istnieje na Ukrainie od lat. Tyle że transakcje odbywają się w sposób nielegalny

Tak naprawdę rynek ziemi istnieje na Ukrainie od lat. Tyle że transakcje odbywają się w sposób nielegalnyźródło: ShutterStock

Pomimo licznych spekulacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną. Po raz pierwszy od 18 lat po słowie nastąpiły czyny.

Zlikwidowano ryzyko wielkiej wyprzedaży gruntów obcokrajowcom, powstała za to szansa na rozwój małych i średnich gospodarstw rolnych. Otwarta pozostaje jednak kwestia wdrożenia przepisów ustawy oraz ochrony praw własności. Teraz głównym zadaniem jest stworzenie w ciągu roku niezbędnej infrastruktury rynkowej: przyjęcie odpowiednich ustaw, uporządkowanie ewidencji gruntów, stworzenie skutecznego mechanizmu ochrony praw własności, zbudowanie systemu finansowania bankowego.

Tak naprawdę rynek ziemi istnieje na Ukrainie od lat. Tyle że transakcje odbywają się w sposób nielegalny. W rezultacie najwięcej zarabiają oszuści oraz skorumpowani urzędnicy, a tracą zwykli ludzie – właściciele gruntów. Istnieje tylko jedno skuteczne narzędzie walki z czarnym rynkiem ziemi – otwarcie rynku legalnego, na którym prawa sprzedawcy i kupującego będą chronione, a zasady gry – jasno określone i przejrzyste.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2020-05-11 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zieliński nie ma żadnych uprawnień do sprzedawania polskiej ziemi - by było jasne . Że co , że jakaś Jałta ??? Że trzech przekręciarzy i ich szemrane kwity ??? Nie uznajemy !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie