statystyki

Woś: Kryzys niszczy wszystko

autor: Rafał Woś08.05.2020, 11:35; Aktualizacja: 09.05.2020, 13:07
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Pojęcie „kreatywnej destrukcji” autorstwa Josepha Schumpetera uchodzi za jeden z najkrótszych, a jednocześnie najcelniejszych opisów podstawowej siły napędowej systemu kapitalistycznego. Problem w tym, że właśnie się okazało, że w warunkach realnego kapitalizmu kreatywna destrukcja w zasadzie… nie istnieje. Przynajmniej, gdy chodzi o zderzenie z poważnym kryzysem.

W pracy „Teoria rozwoju gospodarczego” z 1934 r. Schumpeter pisał, że to kreatywna destrukcja (zwana czasem twórczą destrukcją) nadaje kapitalizmowi jego niesamowity wigor. Wielu późniejszych autorów pojęcie to rozwijało. Wyszła z tego trochę pioniersko-romantyczna, a trochę nietzscheańska wizja świata, w którym kolejne wstrząsy czy kryzysy oczyszczają pole z mniej wydajnych przedsięwzięć biznesowych. W ich miejsce kiełkują coraz to nowe inicjatywy. I w ten właśnie sposób kapitalizm wciąż gna do przodu.

Polaroid wypiera stare sposoby fotografowania, po czym sam znika w mrokach dziejów, zmieciony przez aparaty cyfrowe. Te ostatnie ustępują zaś miejsca smartfonom. I tak dalej. Stały rozwój i parcie naprzód, a wokół zgliszcza tego, co nie sprostało konkurencji. Samo życie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • XXYYZZ (2020-05-11 14:14) Zgłoś naruszenie 20

  Dobrobyt rozleniwia i - często - nie inspiruje! Kryzys prowokuje nową jakość, kreatywność i uruchamiania instynkty zachowawcze. Oczywiście, że nie u wszystkich, ale zdecydowanie, powinien, u większości populacji/grupy. Jest to psychologiczna prawidłowość, chociaż bolesna i często z różnego rodzaju ofiarami. Teoria z 1934, a jakże aktualna!

  Odpowiedz
 • akacja(2020-05-08 21:49) Zgłoś naruszenie 21

  powiedzcie to przedsiębiorcom i ludziom co stracili prace i nie mają za co rodziny utrzymac....

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-05-08 12:40) Zgłoś naruszenie 12

  ...........do Solidarności ....a jednak nic się nie zmieniło. Nawet pracownicy po 45 latach pracy z sobotami i świętami czy po 40 latach pracy i 15 w szkodliwych i niebezp warunkach pracy - bez dni zamiennie wolnych jak to za komuny bywało ,bez wakacji i ferii ,zatrudniani nawet przy źródłach Izotopowych ,rtęci i jej opar ,wysok i nieb ciśnienia ,temp ,napięcia ,pylach i gazach truj czy wybuch --nie mogą nawet teraz za PISu iść na emerytury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie