statystyki

Woś: Kryzys niszczy wszystko

autor: Rafał Woś08.05.2020, 11:35; Aktualizacja: 09.05.2020, 13:07
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Pojęcie „kreatywnej destrukcji” autorstwa Josepha Schumpetera uchodzi za jeden z najkrótszych, a jednocześnie najcelniejszych opisów podstawowej siły napędowej systemu kapitalistycznego. Problem w tym, że właśnie się okazało, że w warunkach realnego kapitalizmu kreatywna destrukcja w zasadzie… nie istnieje. Przynajmniej, gdy chodzi o zderzenie z poważnym kryzysem.

W pracy „Teoria rozwoju gospodarczego” z 1934 r. Schumpeter pisał, że to kreatywna destrukcja (zwana czasem twórczą destrukcją) nadaje kapitalizmowi jego niesamowity wigor. Wielu późniejszych autorów pojęcie to rozwijało. Wyszła z tego trochę pioniersko-romantyczna, a trochę nietzscheańska wizja świata, w którym kolejne wstrząsy czy kryzysy oczyszczają pole z mniej wydajnych przedsięwzięć biznesowych. W ich miejsce kiełkują coraz to nowe inicjatywy. I w ten właśnie sposób kapitalizm wciąż gna do przodu.

Polaroid wypiera stare sposoby fotografowania, po czym sam znika w mrokach dziejów, zmieciony przez aparaty cyfrowe. Te ostatnie ustępują zaś miejsca smartfonom. I tak dalej. Stały rozwój i parcie naprzód, a wokół zgliszcza tego, co nie sprostało konkurencji. Samo życie.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (3)

 • XXYYZZ (2020-05-11 14:14) Zgłoś naruszenie 20

  Dobrobyt rozleniwia i - często - nie inspiruje! Kryzys prowokuje nową jakość, kreatywność i uruchamiania instynkty zachowawcze. Oczywiście, że nie u wszystkich, ale zdecydowanie, powinien, u większości populacji/grupy. Jest to psychologiczna prawidłowość, chociaż bolesna i często z różnego rodzaju ofiarami. Teoria z 1934, a jakże aktualna!

  Odpowiedz
 • akacja(2020-05-08 21:49) Zgłoś naruszenie 21

  powiedzcie to przedsiębiorcom i ludziom co stracili prace i nie mają za co rodziny utrzymac....

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-05-08 12:40) Zgłoś naruszenie 12

  ...........do Solidarności ....a jednak nic się nie zmieniło. Nawet pracownicy po 45 latach pracy z sobotami i świętami czy po 40 latach pracy i 15 w szkodliwych i niebezp warunkach pracy - bez dni zamiennie wolnych jak to za komuny bywało ,bez wakacji i ferii ,zatrudniani nawet przy źródłach Izotopowych ,rtęci i jej opar ,wysok i nieb ciśnienia ,temp ,napięcia ,pylach i gazach truj czy wybuch --nie mogą nawet teraz za PISu iść na emerytury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie