statystyki

Wyspy szczęścia, gdzie SARS-CoV-2 jeszcze nie dotarł

autor: Jakub Kapiszewski02.04.2020, 07:33; Aktualizacja: 02.04.2020, 13:40
Tajlandia - Wyspa Phi Phi

Tajlandia - Wyspa Phi Phiźródło: ShutterStock

Nie każda z tych enklaw jest jednak naprawdę wolna od wirusa.

W gronie 19 niepodległych państw bez potwierdzonych przypadków znajdują się głównie wyspiarskie państwa Oceanii. Nie znaczy to jednak, że koronawirus w ogóle nie dotarł na Pacyfik. Patogen wykryto tu u 134 osób, z czego cztery zmarły. Z największą liczbą przypadków (69) boryka się amerykański Guam, a kolejna jest Polinezja Francuska (37).

„Na razie mamy tylko pięć przypadków. Aby tak zostało, nie możemy popadać w samozadowolenie” – cieszył się na Twitterze premier Fidżi Frank Bainimarama. Chociaż liczby te wydają się znikome, wyspiarze są przerażeni perspektywą pandemii. Stan wyjątkowy ogłosiły: Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu i Wyspy Salomona. Mikronezja i Wyspy Marshalla kompletnie zamknęły granice.

Na amerykańskich Marianach Północnych, w Polinezji Francuskiej i Tonga wprowadzono godzinę policyjną. Mieszkańcy Fidżi nie mogą opuszczać domów między ósmą wieczorem a piątą rano. Media społecznościowe polityków zamieniły się w ciąg apeli o stosowanie zaleceń. „Jeśli słowa nie są w stanie was przekonać, to przypominam, że łamiący przepisy będą karani grzywną do 10 tys. dol. lub nawet pięcioma latami odsiadki” – pisał premier.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie