Kogo ratować, gdy brakuje respiratorów? To już nie tylko ćwiczenie na zajęciach z etyki [OPINIA]

autor: Paweł Nowakowski28.03.2020, 10:00; Aktualizacja: 28.03.2020, 11:45
Koronawirus w Polsce. Zespół karetki ratunkowej

Koronawirus w Polsce. Zespół karetki ratunkowejźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk

Każda polityka jest zakorzeniona w wartościach. Polityka zdrowotna również. Wartości i normy polityczne mogą być wybierane w sposób bardziej lub mniej arbitralny, jednak zawsze podlegają ocenie etycznej. Rekomendacje hiszpańskich i szwedzkich etyków w sprawie kryteriów udzielania opieki medycznej podczas epidemii koronawirusa skłaniają do zadania pytania o adekwatność, nie tylko w odniesieniu do sprawiedliwości, ale także w stosunku do podstaw liberalnej demokracji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (3)

 • andrzej 53(2020-03-28 13:32) Zgłoś naruszenie 60

  "Ballada o Narayamie"-warto oglądnąć.Każdy z nas miał, ma, lub będzie miał swój czas i dlatego warto zastanowić się jak go mądrze wykorzystać, bo potem może być za póżno

  Odpowiedz
 • leo(2020-03-28 19:37) Zgłoś naruszenie 50

  Respirator to nie jest jakieś skomplikowane urządzenie. Zdumiewające jest to, że europejski przemysł, jest tak zdewastowany GŁVPIMI pomysłami ekonomistów-globalistów, ze nie potrafi wyprodukować nawet tak prymitywnych urządzeń. Jesteśmy całkowicie uzależnieni od Chin, nawet w sprawach tak podstawowych, jak aparatura potrzebna do strategicznego trwania państwa. Państwo powinno mieć zasób, który wsytuacji A B lub C powinien móc być odnawiany. Dzisiaj zbieramy żniwo czyjejś głvpoty. Służba zdrowia bez należytej ochrony, pacjenci bez maszyn, które mogą ratować im życie. UE - wyrzucająca kasę garściami na jakieś bzdurne nikomu niepotrzebne pomysły, nie potrafiąca jednocześnie zapewnić nawet czegoś takiego jak maski. Obraz nędzy i rozpaczy. Brak planów, brak pomysłów, a nawet brak wyobraźni, że coś takiego kiedyś musiało nastąpić.

  Odpowiedz
 • HanZ kloC(2020-04-13 14:41) Zgłoś naruszenie 00

  czy Panu Panie Pawle ktoś płaci za sianie paniki ? Jeśli jest Pan filozofem politycznym, to może lepszym tematem jest uleganie rządzących naporowi histerii medialnej ? A skoro wypuszcza się Pan na obszary moralne odmawiania leczenia z przyczyn ekonomicznych , to może coś Pan zaproponuje nie tyle w kwestii respiratorów, tylko podziału pozostałych resztek pieniędzy pomiędzy tych co będą potrzebowali pomocy po pseudo-epidemii ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie