statystyki

Brutalna inżynieria: Jak zaburzenie dotychczasowego rytmu odmieni nasz sposób życia

autor: Emilia Świętochowska29.03.2020, 19:00
Tak gwałtowne zaburzenie rytmu społecznej rutyny, indywidualnych nawyków, a nawet ewolucyjnie zakodowanej potrzeby kontaktów z innymi ludźmi w dłuższej perspektywie może trwale i całkowicie odmienić nasz sposób życia.

Tak gwałtowne zaburzenie rytmu społecznej rutyny, indywidualnych nawyków, a nawet ewolucyjnie zakodowanej potrzeby kontaktów z innymi ludźmi w dłuższej perspektywie może trwale i całkowicie odmienić nasz sposób życia.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FILIP SINGER

Tak gwałtowne zaburzenie rytmu społecznej rutyny, indywidualnych nawyków, a nawet ewolucyjnie zakodowanej potrzeby kontaktów z innymi ludźmi w dłuższej perspektywie może trwale i całkowicie odmienić nasz sposób życia.

W e wrześniu 1918 r., gdy cała Ameryka szykowała huczne parady, by zagrzać naród do wsparcia wysiłku wojennego, w bazach marynarki na Wschodnim Wybrzeżu bakteriolodzy i specjaliści chorób zakaźnych bezradnie obserwowali, jak młodzi żołnierze dusili się krwawą pianą tryskającą im z ust. Korytarze oraz przedsionki lazaretów zapychały się rozstawianymi naprędce polówkami, znad których roznosiły się świdrujące odgłosy mokrego kaszlu. Setki poborowych, którzy jeszcze niedawno z łatwością znosili trudy musztry oraz ćwiczeń, leżały teraz na brudnej od krwi i fekaliów pościeli.

Krótko po przyjęciu do szpitala na policzkach młodych pacjentów wykwitały ciemnosine plamy, które z godziny na godzinę rozlewały się po całej twarzy; pokrywały usta, powieki, uszy i palce, a w skrajnych przypadkach całe ciało. Był to znak, że obrzęknięte płuca przestały radzić sobie z dostarczaniem tlenu do krwi. Chory czasem jeszcze dyszał kilka godzin, nim, wijąc się w agonii, umierał.

Lekarze nie wiedzieli, że tajemniczy zarazek, który powalał nawet najsilniejsze organizmy, to bardziej drapieżna mutacja wirusa grypy szalejącego kilka miesięcy wcześniej. I że druga fala choroby w samej Ameryce spowoduje śmierć kilkuset tysięcy ludzi.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie