Jak każdego dnia federalna publiczna służba zdrowia SPF przedstawiła przed południem podsumowanie obecnego stanu sytuacji.

65 pacjentów z Covid-19 jest w północnym regionie kraju Flandrii, 12 - w Brukseli i 31 - w Walonii. Większość zainfekowanych osób niedawno wróciła z Włoch, są również przypadki przenoszenia się koronawirusa w kraju.

Komunikat SPF podkreśla, że zarażenia najczęściej ograniczają się do członków rodziny i osób bliskich pacjentom. Federalna publiczna służba zdrowia podkreśliła w komunikacie, że oczekuje, iż liczba przypadków będzie rosła.

W piątek w Brukseli odbywa się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa.

Według informacji zbieranych na specjalnie uruchomionej przez Komisję Europejską platformie w UE, Wielkiej Brytanii i państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego odnotowano do tej pory ponad 4 tys. przypadków koronawirusa, z czego ponad 3 tys. we Włoszech. Zmarło ponad 100 osób.

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Jednak u zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, czasami może nawet nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych oraz schorowanych, cierpiących na przewlekłe choroby.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)