NIK poinformowała, że od początku lutego jej kontrolerzy sprawdzają, jak system ochrony zdrowia przygotowany jest do działania w sytuacji stwierdzenia wystąpienia chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Działania te prowadzone są w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa.

Kontrola obejmuje wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami i prowadzona jest we wszystkich zaplanowanych jednostkach.

"W związku z dynamiczną sytuacją związaną z koronawirusem (...) kontrolerzy na bieżąco pozyskują informacje także m.in. z jednostek związanych z transportem oraz leczeniem osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem" – czytamy w komunikacie NIK.

Kontrola ta zapowiadana była już w styczniu. NIK zapowiedziała, że zaprezentuje jej efekty po jej zakończeniu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk