statystyki

Rusza Fundacja św. Józefa. Ma pomagać osobom skrzywdzonym przez duchownych

autor: Paulina Nowosielska13.02.2020, 09:36; Aktualizacja: 13.02.2020, 09:37
Zbyt często osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są traktowane jak trędowate. Ofiary duchownych nie mają swojego miejsca w Kościele, w którym mogłyby czuć się bezpiecznie.

Zbyt często osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są traktowane jak trędowate. Ofiary duchownych nie mają swojego miejsca w Kościele, w którym mogłyby czuć się bezpiecznie.źródło: ShutterStock

 – Zranieni w Kościele mają prawo oczekiwać od swojej wspólnoty wsparcia – mówi abp Wojciech Polak.

Fundacja będzie miała 44 koordynatorów, po jednym w każdej diecezji. Na 18 lutego zaplanowane zostało pierwsze spotkanie. Najpilniejsze zadanie to określenie, na jaką pomoc w poszczególnych diecezjach mogą liczyć osoby pokrzywdzone przez księży. Bo, jak przyznaje abp Wojciech Polak, prymas, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, dziś nie ma miejsc, do których mogą zwracać się ofiary.

Ma to zmienić m.in. fundacja, która na początku będzie miała do dyspozycji 2,5 mln zł, ze składek od diecezji. – Wpłaty są proporcjonalne do liczby księży w danej diecezji i biskupów – mówi Marta Titaniec, która razem z ks. Tadeuszem Michalikiem kieruje jej pracami. Co roku fundacja będzie gromadziła fundusze według prostego klucza: 150 zł od księdza i 2 tys. zł od biskupa. Czyli diecezja, która liczy np. 300 księży i dwóch biskupów, wpłaci ok. 49 tys.

Pieniądze pójdą na stworzenie bazy ekspertów świadczących przede wszystkim wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne. Docelowo ma powstać sieć punktów pomocowych w całym kraju. – Dostęp do nich ma być prosty – podkreśla Titaniec.Fundacja będzie też mogła udzielać stypendiów edukacyjnych osobom skrzywdzonym potrzebującym pomocy w ukończeniu szkoły czy studiów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie