statystyki

Rusza Fundacja św. Józefa. Ma pomagać osobom skrzywdzonym przez duchownych

autor: Paulina Nowosielska13.02.2020, 09:36; Aktualizacja: 13.02.2020, 09:37
Zbyt często osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są traktowane jak trędowate. Ofiary duchownych nie mają swojego miejsca w Kościele, w którym mogłyby czuć się bezpiecznie.

Zbyt często osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych są traktowane jak trędowate. Ofiary duchownych nie mają swojego miejsca w Kościele, w którym mogłyby czuć się bezpiecznie.źródło: ShutterStock

 – Zranieni w Kościele mają prawo oczekiwać od swojej wspólnoty wsparcia – mówi abp Wojciech Polak.

Fundacja będzie miała 44 koordynatorów, po jednym w każdej diecezji. Na 18 lutego zaplanowane zostało pierwsze spotkanie. Najpilniejsze zadanie to określenie, na jaką pomoc w poszczególnych diecezjach mogą liczyć osoby pokrzywdzone przez księży. Bo, jak przyznaje abp Wojciech Polak, prymas, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, dziś nie ma miejsc, do których mogą zwracać się ofiary.

Ma to zmienić m.in. fundacja, która na początku będzie miała do dyspozycji 2,5 mln zł, ze składek od diecezji. – Wpłaty są proporcjonalne do liczby księży w danej diecezji i biskupów – mówi Marta Titaniec, która razem z ks. Tadeuszem Michalikiem kieruje jej pracami. Co roku fundacja będzie gromadziła fundusze według prostego klucza: 150 zł od księdza i 2 tys. zł od biskupa. Czyli diecezja, która liczy np. 300 księży i dwóch biskupów, wpłaci ok. 49 tys.

Pieniądze pójdą na stworzenie bazy ekspertów świadczących przede wszystkim wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne. Docelowo ma powstać sieć punktów pomocowych w całym kraju. – Dostęp do nich ma być prosty – podkreśla Titaniec.Fundacja będzie też mogła udzielać stypendiów edukacyjnych osobom skrzywdzonym potrzebującym pomocy w ukończeniu szkoły czy studiów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie