statystyki

Potocki: Prezydent Duda wybrał mniejsze zło

autor: Michał Potocki09.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:46
Michał Potocki

Michał Potockiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Prezydent Andrzej Duda odwołał wizytę na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie po tym, jak organizatorzy odmówili mu prawa do zabrania głosu. W sytuacji, w której na tej samej imprezie miałby przemawiać Władimir Putin, zapewne po raz kolejny atakując Polskę za rzekomy współudział w wywołaniu II wojny światowej, Warszawa podjęła jedyną słuszną decyzję. Choć zarazem trudno jej nie oceniać w kategorii innej niż mniejszego zła.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski napisał na Twitterze, że „zarówno Jad wa-Szem, jak i izraelskie władze wiedzą o warunkach udziału Prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach 23.01 od co najmniej czterech miesięcy”. Tym warunkiem miałoby być zabranie głosu tak, aby przynajmniej zneutralizować ataki Putina, choćby przypomnieniem owocnej współpracy ZSRR z III Rzeszą, która trwała aż do 21 czerwca 1941 r., gdy sojusz dwóch totalitaryzmów został zerwany agresją Niemców.

O tym, że taki atak jest wielce prawdopodobny, świadczy konsekwencja, z jaką rosyjskie władze co najmniej od sierpnia 2019 r. usprawiedliwiają zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow, oraz analogie z podobnymi kampaniami propagandowymi z przeszłości. Rosjanie przypuszczali zbliżone co do treści ataki na Polskę w latach 2004–2005 i 2009 – pisaliśmy o nich w DGP. Tym razem ich natężenie i ostrość głoszonych tez jest większa niż w przeszłości. I trudno sobie wyobrazić lepszą okazję do ich powtórzenia niż relacjonowane przez cały świat uroczystości w Izraelu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • prekk29(2020-01-09 10:20) Zgłoś naruszenie 21

    Magierowski był i nadal będzie cienki . Co się nie umiało ... to się nie umie. Zapatrzył się na Becka.?

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2020-01-09 14:44) Zgłoś naruszenie 10

    Mam pytanie do redaktorów dziennika gazety prawnej , jak to jest ,że jeżeli , ktoś daje łapówkę np. lekarzowi , i to za równo , ten co wziął , jak i ten co daje , podlegają , obydwoje każe , czy to prawda , czy coś zmieniło w przepisach , prawa .?????

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie