statystyki

Kobosko: Wystarczy posłuchać komentarzy na temat Hołowni w mediach prawicowych. Tam zapanował strach [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti13.12.2019, 08:13; Aktualizacja: 13.12.2019, 09:00
Michał Kobosko Fot. Maksymilian Rigamonti

Michał Kobosko Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

- Jedno jest pewne: Polska w XXI wieku nie będzie krajem dzielonym między Tuska i Kaczyńskiego. Pokolenie ojców i matek założycieli, które tworzyło wolną Polskę, powinno ustąpić miejsca następnej generacji - mówi Michał Kobosko szef sztabu wyborczego Szymona Hołowni, dziennikarz, były redaktor naczelny „DGP”, „Wprost” i „Forbesa” oraz wydawca „Newsweeka”. Były szef polskiego oddziału waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council

Opus Dei za tym stoi?

Za czym? Za Szymonem Hołownią?

Tak.

Nie, nie stoi za nim Opus Dei. Nie stoją jezuici, nie stoi Dominika Kulczyk. Bardzo szanuję pana profesora Grodzkiego, marszałka Senatu, ale zaskoczyła mnie jego wypowiedź na temat Szymona Hołowni. Powiedział, że Hołownia jest kandydatem, za którym stoi lobby finansowe. Pytam pana marszałka, na jakiej podstawie tak mówi?

Zapytał go pan osobiście?

Nie, teraz pytam. Osobiście nie miałem okazji. Przecież to jest marszałek Senatu, ważna osoba w państwie, który dopiero zaczyna sprawować tę funkcję i ma szansę odegrać istotną rolę w polskiej polityce. Jak taki polityk może rzucać fake newsy – i jako przedstawiciel partii, która w nazwie ma obywatelskość. Jak może podchodzić w ten sposób do obywatelskiego kandydata? Usłyszałem od wielu osób, że skoro Dominika Kulczyk zdementowała doniesienia, że finansuje kampanię Hołowni, to znaczy, że na pewno jednak finansuje. I informacja zaczyna żyć własnym życiem. Pewnie byłoby wygodnie dla nas wszystkich w zespole Szymona Hołowni, gdyby jacyś wielcy sponsorzy ze świata czy z kraju byli zaangażowani. Świadomie idziemy inną drogą. Będziemy konsekwentnie odpierać fałszywe ataki i hejt oraz pokazywać, że można w Polsce działać transparentnie.

Sztab już jest, siedziba jest.

Nie ma jeszcze kampanii. Ale tak, jest miejsce, są ludzie. Można to nazwać start up'em politycznym.

Start-up to ludzie bez doświadczenia, zaczynający własną drogę.

Start-up to ludzie łączący wiele doświadczeń w innowacyjny projekt. W naszym zespole wiele osób ma doświadczenie w kampaniach wyborczych i działalności publicznej. Szymon przyciąga najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Ludzi z pasją, którzy chcą realnej zmiany i nie boją się zacząć działać. To jest ogromny kapitał. Już pierwsze ruchy inicjatywy Szymona pokazują, że przyszła kampania może dać polskiej polityce nowe standardy i jakość na miarę XXI wieku. W 24 godziny od ogłoszenia startu totalnie zawojowaliśmy Internet. To była najważniejsza informacja polityczna minionego weekendu. Wygenerowaliśmy gigantyczne zasięgi na poziomie 68 mln, a dominujące były komentarze pozytywne. Najczęściej pojawiające się w nich słowa, poza „Szymon Hołownia”, to „dobry”, „powodzenia”, „kandydat”, „pozdrawiam”. To dla nas jasny sygnał, że ludzie czekają na tę kandydaturę.

Magazyn DGP 13 grudnia 2019

Magazyn DGP 13 grudnia 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ilu was jest?

Kilkadziesiąt osób i ciągle dołączają kolejne.

I to wszystko Szymon Hołownia finansuje ze swoich oszczędności?

Wszystko, czym dysponujemy, to legalne pieniądze. Sporo osób chce nam pomagać bez zapłaty, codziennie mamy zgłoszenia chętnych, to jest jak kula śnieżna. Jak wiadomo, w Polsce pieniądze są tematem tabu, najbardziej drażliwym. Kiedy zacząłem współpracować z Szymonem, zorientowałem się, że on inwestuje własne oszczędności w przygotowania do podjęcia decyzji o starcie. Nie myślę nawet o prekampanii. To był długi proces. Szymon zaczął od rozmów z ludźmi z różnych kręgów. Kiedy się ze mną spotkał, zlecił już pierwsze badania, był po licznych spotkaniach ze znanymi postaciami polskiej polityki, Kościoła. I nie, nie powiem z kim konkretnie, ale z ludźmi związanymi z PO i PiS, z tymi z kręgów na prawo od PiS.

Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, jest doradcą Hołowni?

Nie będę wymieniał żadnych nazwisk.

Doradza?

To nie jest czas, żeby ujawniać nazwiska. Nad Szymonem nie ma żadnego namiestnika, który mówi mu, co robić. To jedna z jego kluczowych przewag wobec konkurentów, on nie ma ani przewodniczącego, ani prezesa, do którego musi raportować. Szymon ma swoje poglądy i opinie, znane od lat, które wzbudzają emocje w Episkopacie, bo to są opinie bardzo często krytyczne wobec konkretnych zachowań przedstawicieli Kościoła.

Mówi pan o pedofilii.

Na przykład. Nie wszyscy korzystają z tego prawa, by będąc tak blisko Kościoła, być wobec niego krytycznym.

Czym minister Jacek Cichocki zajmuje się w sztabie Hołowni?

Nie wiem, czy będzie członkiem sztabu, nie podejmuje decyzji razem z nami. Mogę skorzystać z jego doświadczenia, zadać mu pytanie, poprosić go o radę. Jest sympatykiem idei i widziałem, że jako sympatyk pojawił się w Gdańsku, w Teatrze Szekspirowskim, na spotkaniu z Szymonem.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • ciekawski(2019-12-13 10:58) Zgłoś naruszenie 214

  W czym ten kandydat jest lepszy od Palikota, Petru, tego szefa KOD-u?

  Odpowiedz
 • Widz(2019-12-13 09:58) Zgłoś naruszenie 187

  Drastycznie spada oglądalność TVN, stąd wystawili prezentera........ niestety, to nie pomoże.... program TVN sięgnął dna, a jest dziś do dyspozycji setek programów telewizyjnych...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • antylewus(2019-12-13 12:52) Zgłoś naruszenie 143

  Obawiam się że DUDA jest nie do doścignięcia i żadne klocki tu nie pomogą!

  Odpowiedz
 • Prawdy nie zakłamiecie(2019-12-13 16:10) Zgłoś naruszenie 104

  Rodowód TVN to kompromitacja. Założony w PRL przez agenta komunistycznego , a jak wiemy nad tymi miało nadzór KGB wówczas.

  Odpowiedz
 • Prawica to prości ludzie(2019-12-13 18:42) Zgłoś naruszenie 411

  pamiętamy jaka była reakcja na Tokarczuk. Niestety mają swój elektorat głównie starców, których zastępują przekupionymi 500plus i inną kasą. Boją się nawet młodego Hołowni. Żałosne

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • telewidz(2019-12-13 22:39) Zgłoś naruszenie 33

  Ale się trzeba natrudzić żeby TVN sprzedał parę reklam. Ale jakby wypuścili ładną blondynkę to sprzedaliby więcej.

  Odpowiedz
 • Naczelny(2019-12-23 20:48) Zgłoś naruszenie 30

  Wszsytkiego naj z okazji święta Chanuka - zapalcie świece

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2019-12-13 19:33) Zgłoś naruszenie 23

  Nowa hołotnia prezydencka się ukazała ... , w świetle strokoboskopowym .... POdobno ma parazoll w centrali ... , w razie oPADów nawalnych ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie