statystyki

Krucha jedność Europy. Liderzy państw UE będą rozmawiać o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

autor: Łukasz Grajewski12.12.2019, 08:05; Aktualizacja: 12.12.2019, 08:05
Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.

Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: PoolABACA

Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.

Opowiedzą też o przebiegu spotkania z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim, do którego doszło w poniedziałek. Dziś prawdopodobnie sankcje na Rosję nie zostaną jeszcze przedłużone. Głosowanie odbywa się podczas spotkań przywódców unijnych co pół roku. Od nałożenia na Moskwę restrykcji w 2014 r. Unia jednogłośnie decydowała o wydłużeniu kar. Według naszych informacji dziś ma zapaść zgoda polityczna, że porozumienia mińskie nie zostały zrealizowane, czego konsekwencją będzie wniosek o przedłużenie sankcji.

Decyzja musi zapaść do końca stycznia 2020 r. – Najprawdopodobniej przedłużenie sektorowych sankcji gospodarczych będzie głosowane w drugiej połowie stycznia – potwierdza Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Unii coraz trudniej utrzymywać jedność w tej kwestii. – Na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której sankcje zostaną zniesione całkowicie. Ich większa część to konsekwencja aneksji Krymu. Dopiero później z racji operacji na Donbasie sankcje zaczęto poszerzać o kwestie związane z tym regionem. I to na ich zniesieniu zależy teraz Moskwie – tłumaczy prof. Legucka.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie