statystyki

Krucha jedność Europy. Liderzy państw UE będą rozmawiać o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

autor: Łukasz Grajewski12.12.2019, 08:05; Aktualizacja: 12.12.2019, 08:05
Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.

Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: PoolABACA

Emmanuel Macron i Angela Merkel przedstawią dziś unijnym partnerom relację z postępów we wdrażaniu przez Rosję i Ukrainę porozumień rozejmowych.

Opowiedzą też o przebiegu spotkania z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim, do którego doszło w poniedziałek. Dziś prawdopodobnie sankcje na Rosję nie zostaną jeszcze przedłużone. Głosowanie odbywa się podczas spotkań przywódców unijnych co pół roku. Od nałożenia na Moskwę restrykcji w 2014 r. Unia jednogłośnie decydowała o wydłużeniu kar. Według naszych informacji dziś ma zapaść zgoda polityczna, że porozumienia mińskie nie zostały zrealizowane, czego konsekwencją będzie wniosek o przedłużenie sankcji.

Decyzja musi zapaść do końca stycznia 2020 r. – Najprawdopodobniej przedłużenie sektorowych sankcji gospodarczych będzie głosowane w drugiej połowie stycznia – potwierdza Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Unii coraz trudniej utrzymywać jedność w tej kwestii. – Na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której sankcje zostaną zniesione całkowicie. Ich większa część to konsekwencja aneksji Krymu. Dopiero później z racji operacji na Donbasie sankcje zaczęto poszerzać o kwestie związane z tym regionem. I to na ich zniesieniu zależy teraz Moskwie – tłumaczy prof. Legucka.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie