statystyki

Wojna pięciu królestw. Jak wygląda elektorat Partii Demokratycznej?

autor: Radosław Korzycki10.12.2019, 11:14; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:14
Pierwsze prawybory odbędą się na początku lutego i potrwają do czerwca. W listopadzie ich zwycięzca zmierzy się z Donaldem Trumpem.

Pierwsze prawybory odbędą się na początku lutego i potrwają do czerwca. W listopadzie ich zwycięzca zmierzy się z Donaldem Trumpem.źródło: ShutterStock

Pierwsze prawybory odbędą się na początku lutego i potrwają do czerwca. W listopadzie ich zwycięzca zmierzy się z Donaldem Trumpem.

Kilka dni temu z licznego grona pretendentów do nominacji w wyborach prezydenckich wycofała się kalifornijska senatorka Kamala Harris. Bo o ile jeszcze w kwietniu dawano jej szansę na zwycięstwo, to potem gwałtowny spadek poparcia zniweczył jej szanse na Biały Dom. Odchodzi z wyścigu z poparciem na poziomie 5 proc. Teraz ten kapitał będą chcieli zagospodarować pozostali w rywalizacji kandydaci demokratów.

Elektorat Partii Demokratycznej dzieli się na pięć grup. Pierwsza frakcja to ludzie lojalni wobec partyjnego establishmentu. Stanowią jakieś 30 proc. elektoratu. Są względnie konserwatywni. Najważniejsze jest dla nich logo stronnictwa, a treść wyborczej platformy to sprawa drugorzędna. Chcą przede wszystkim kontynuacji. O ile wobec mocno probiznesowej polityki Donalda Trumpa optują za zmianami w prawie podatkowym i regulacjami rynku kapitałowego, o tyle są jednak dalej kapitalistami, wierzą w liberalną tradycję, na której zbudowano Amerykę, i nie interesuje ich socjaldemokratyczna rewolucja. Ale mają oczywiście na uwadze to, że reszta będzie chciała wymusić modyfikacje w programie i są gotowi na kompromis. To w większości sieroty po Hillary Clinton. Ich wymarzonym kandydatem jest były wiceprezydent Joe Biden.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie