statystyki

Francja stanęła z powodu reformy emerytur. Strajkuje kolej, zakłócenia w ruchu lotniczym

autor: Łukasz Grajewski05.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:36
W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche.

W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Fabrice Dimier

Wielkie protesty mają powstrzymać rząd przed wprowadzeniem kolejnej bolesnej reformy społecznej. Mobilizują się przeciwnicy Macrona.

Gdyby prezydent Francji używał zwykłych środków transportu, miałby dziś spory problem z powrotem ze szczytu NATO w Londynie do Pałacu Elizejskiego. W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche. Zakłócenia dotkną też ruchu lotniczego.

Związki zawodowe chcą maksymalnie utrudnić komunikację, aby wywrzeć wpływ na rząd, który w przyszłym tygodniu ogłosi projekt reformy emerytalnej. Dzisiejszy termin jest nieprzypadkowy. 5 grudnia 1995 r. rozpoczęły się wielkie protesty przeciwko podobnym planom, które chciał wprowadzić Alain Juppé. Rząd się wycofał.

Macron wygrał w 2017 r. wyścig prezydencki, zapowiadając gruntowne reformy państwa. Przeprowadzenie zmian emerytalnych oddał w ręce premiera Edouarda Philippe’a, nie chcąc, aby spodziewany sprzeciw zaszkodził mu osobiście, tak jak stało się to w przypadku protestów „żółtych kamizelek” przeciw podwyżkom cen benzyny.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie