statystyki

Francja stanęła z powodu reformy emerytur. Strajkuje kolej, zakłócenia w ruchu lotniczym

autor: Łukasz Grajewski05.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:36
W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche.

W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Fabrice Dimier

Wielkie protesty mają powstrzymać rząd przed wprowadzeniem kolejnej bolesnej reformy społecznej. Mobilizują się przeciwnicy Macrona.

Gdyby prezydent Francji używał zwykłych środków transportu, miałby dziś spory problem z powrotem ze szczytu NATO w Londynie do Pałacu Elizejskiego. W ramach strajku kolej odwołała większość połączeń, w tym pociągi, które jadą tunelem pod kanałem La Manche. Zakłócenia dotkną też ruchu lotniczego.

Związki zawodowe chcą maksymalnie utrudnić komunikację, aby wywrzeć wpływ na rząd, który w przyszłym tygodniu ogłosi projekt reformy emerytalnej. Dzisiejszy termin jest nieprzypadkowy. 5 grudnia 1995 r. rozpoczęły się wielkie protesty przeciwko podobnym planom, które chciał wprowadzić Alain Juppé. Rząd się wycofał.

Macron wygrał w 2017 r. wyścig prezydencki, zapowiadając gruntowne reformy państwa. Przeprowadzenie zmian emerytalnych oddał w ręce premiera Edouarda Philippe’a, nie chcąc, aby spodziewany sprzeciw zaszkodził mu osobiście, tak jak stało się to w przypadku protestów „żółtych kamizelek” przeciw podwyżkom cen benzyny.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie