statystyki

W spółkowym folwarku bez zmian [TWEET TYGODNIA]

autor: Bartek Godusławski29.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.11.2019, 08:39
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Z zarządzaniem majątkiem Skarbu Państwa mamy problem od zawsze. Bo od zawsze spółki, w których państwo albo ma większość udziałów, albo tyle, ile wystarczy do posiadania decydującego głosu, stają się łupem politycznym. Konkursy na kierownicze stanowiska są często fikcją i jeśli nawet wygra je człowiek doświadczony, z odpowiednio bogatym CV i bez politycznych pleców, to rozsiadając się już na prezesowskim stołku wie, że aby go utrzymać, musi się układać z politykami. Taki system nawet najlepszych menedżerów prędzej czy później sprowadza do roli wykonawców poleceń tej czy innej partyjnej koterii.

Żadna rada nominacyjna z prawdziwego zdarzenia nigdy nie powstała. W PO służyła de facto do straszenia lokalnych baronów, że spółkowe eldorado w każdej chwili może się skończyć. W PiS taśmowo opiniuje członków rad nadzorczych i raczej stanowi fasadę, a nie fundament dobrego zarządzania. Oczywiście są chlubne wyjątki od reguły obsadzania spółek, która sprowadza się do słynnego TKM, ale nie są one w stanie przykryć dość marnego obrazu, jaki najczęściej wyłania się z nominacji, a później trwania prezesów.

Dlatego wicepremier Jacek Sasin, który będzie kierował nowym Ministerstwem Aktywów Państwowych, postanowił z fikcją skończyć i powiedział, jak jest – i jak będzie. Jego szczerość zasługuje na docenienie, jego słowa już niekoniecznie. Na szczerość ministrowi – wicepremierowi zebrało się w Radiu Zet. Jednak jego słowa należy z języka politycznego przetłumaczyć na język polski, nadać im właściwy sens, ukryty w mniej lub bardziej wyartykułowanych intencjach.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie