statystyki

W spółkowym folwarku bez zmian [TWEET TYGODNIA]

autor: Bartek Godusławski29.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.11.2019, 08:39
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Z zarządzaniem majątkiem Skarbu Państwa mamy problem od zawsze. Bo od zawsze spółki, w których państwo albo ma większość udziałów, albo tyle, ile wystarczy do posiadania decydującego głosu, stają się łupem politycznym. Konkursy na kierownicze stanowiska są często fikcją i jeśli nawet wygra je człowiek doświadczony, z odpowiednio bogatym CV i bez politycznych pleców, to rozsiadając się już na prezesowskim stołku wie, że aby go utrzymać, musi się układać z politykami. Taki system nawet najlepszych menedżerów prędzej czy później sprowadza do roli wykonawców poleceń tej czy innej partyjnej koterii.

Żadna rada nominacyjna z prawdziwego zdarzenia nigdy nie powstała. W PO służyła de facto do straszenia lokalnych baronów, że spółkowe eldorado w każdej chwili może się skończyć. W PiS taśmowo opiniuje członków rad nadzorczych i raczej stanowi fasadę, a nie fundament dobrego zarządzania. Oczywiście są chlubne wyjątki od reguły obsadzania spółek, która sprowadza się do słynnego TKM, ale nie są one w stanie przykryć dość marnego obrazu, jaki najczęściej wyłania się z nominacji, a później trwania prezesów.

Dlatego wicepremier Jacek Sasin, który będzie kierował nowym Ministerstwem Aktywów Państwowych, postanowił z fikcją skończyć i powiedział, jak jest – i jak będzie. Jego szczerość zasługuje na docenienie, jego słowa już niekoniecznie. Na szczerość ministrowi – wicepremierowi zebrało się w Radiu Zet. Jednak jego słowa należy z języka politycznego przetłumaczyć na język polski, nadać im właściwy sens, ukryty w mniej lub bardziej wyartykułowanych intencjach.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie