statystyki

Niemcy będą wytwarzać prąd z rosyjskiego surowca

autor: Łukasz Grajewski06.11.2019, 08:06; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:07
Wbrew planom rządu i organizacji ekologicznych w przyszłym roku na terenie RFN zacznie działać nowa elektrownia na węgiel kamienny.

Wbrew planom rządu i organizacji ekologicznych w przyszłym roku na terenie RFN zacznie działać nowa elektrownia na węgiel kamienny.źródło: ShutterStock

Wbrew planom rządu i organizacji ekologicznych w przyszłym roku na terenie RFN zacznie działać nowa elektrownia na węgiel kamienny.

Proces podłączenia siłowni Datteln IV do krajowych sieci według koncernu Uniper, który stoi za inwestycją, rozpocznie się w styczniu 2020 r. Informacja na pierwszy rzut wygląda na fake news, bo przecież niemiecki rząd dopiero co wyznaczył plany odejścia krajowej gospodarki od węgla i całkowitego przestawienia się na źródła odnawialne i gaz do 2038 r.

Nie chcieli truciciela

Nowa elektrownia leży na terenie Zagłębia Ruhry, 30 km na północ od Dortmundu. Będzie miała moc 1100 megawatów (MW). Zresztą trudno mówić w jej przypadku o „nowej” inwestycji, ponieważ budowa zaczęła się jeszcze w 2007 r. Również w poprzedniej dekadzie wydano większość pozwoleń. Pierwotnie miała zostać podłączona do sieci jeszcze w 2011 r. Jednak od tego czasu jej budowa była wielokrotnie przerywana ze względu na techniczne problemy, a przede wszystkim na procesy wytaczane przez lokalne władze, organizacje ekologiczne i członków lokalnych społeczności, którzy nie chcą w pobliżu miejsca zamieszkania giganta odpowiedzialnego według wstępnych wyliczeń za emisję ok. 8,4 mln ton CO2 rocznie.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie