statystyki

Integracja czy współpraca: Co będzie z Lewicą w Sejmie?

autor: Marceli Sommer15.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 15.10.2019, 07:43
Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna.

Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

W nowy sezon Lewica wchodzi z dwucyfrowym poparciem, mocną pozycją trzeciej siły parlamentarnej i apetytem na więcej.

Na lewicy dyskutuje się o trzech scenariuszach. Pierwszy to pójście do samego końca ścieżką wytyczoną przez sojusz „trzech muszkieterów” – Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga i stworzenie na bazie struktur SLD nowej formacji. Do Lewicy (tak by się miała nazywać partia) dołączyliby politycy Wiosny i Razem. Drugi: stworzenie wspólnego klubu w Sejmie, ale zachowanie odrębności poza nim. Ostatnia z rozważanych strategii zakłada stworzenie w Sejmie osobnych, choć blisko współpracujących klubów i kół poselskich.

– Dotychczasowa formuła SLD się wyczerpuje i dobrze byłoby to zrewidować, ale w jaki sposób – o tym jeszcze nie rozmawialiśmy. Jest poczucie, że trzeba zrobić coś, żeby podtrzymać efekt zjednoczenia związany ze wspólnym startem w wyborach. W końcu efekt ten przyczynił się najsilniej do mobilizacji naszego elektoratu. Żeby nie rozczarować wyborców, musimy pewnie podjąć kroki, które dadzą im nadzieję, że nasze współdziałanie się utrzyma – mówi rzeczniczka Sojuszu Anna-Maria Żukowska.

Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna. Posłowie obu ugrupowań mają stworzyć wspólny klub. Niewykluczone, że na tym integracja się nie skończy. Otwarte pozostaje pytanie o warunki ewentualnej fuzji – podział najwyższych stanowisk w partii czy wspólną kandydaturę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Podczas przedwyborczych negocjacji miała zapaść decyzja o tym, że kandydatem Lewicy będzie Biedroń. Ale ze względu na przewagę liczebną Sojuszu zarówno w strukturach partyjnych, jak i w Sejmie, w takim mariażu Wiosna może nie mieć wiele do powiedzenia.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie