statystyki

Integracja czy współpraca: Co będzie z Lewicą w Sejmie?

autor: Marceli Sommer15.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 15.10.2019, 07:43
Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna.

Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

W nowy sezon Lewica wchodzi z dwucyfrowym poparciem, mocną pozycją trzeciej siły parlamentarnej i apetytem na więcej.

Na lewicy dyskutuje się o trzech scenariuszach. Pierwszy to pójście do samego końca ścieżką wytyczoną przez sojusz „trzech muszkieterów” – Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga i stworzenie na bazie struktur SLD nowej formacji. Do Lewicy (tak by się miała nazywać partia) dołączyliby politycy Wiosny i Razem. Drugi: stworzenie wspólnego klubu w Sejmie, ale zachowanie odrębności poza nim. Ostatnia z rozważanych strategii zakłada stworzenie w Sejmie osobnych, choć blisko współpracujących klubów i kół poselskich.

– Dotychczasowa formuła SLD się wyczerpuje i dobrze byłoby to zrewidować, ale w jaki sposób – o tym jeszcze nie rozmawialiśmy. Jest poczucie, że trzeba zrobić coś, żeby podtrzymać efekt zjednoczenia związany ze wspólnym startem w wyborach. W końcu efekt ten przyczynił się najsilniej do mobilizacji naszego elektoratu. Żeby nie rozczarować wyborców, musimy pewnie podjąć kroki, które dadzą im nadzieję, że nasze współdziałanie się utrzyma – mówi rzeczniczka Sojuszu Anna-Maria Żukowska.

Według rozmówców DGP na ścieżkę integracji z SLD zdecyduje się Wiosna. Posłowie obu ugrupowań mają stworzyć wspólny klub. Niewykluczone, że na tym integracja się nie skończy. Otwarte pozostaje pytanie o warunki ewentualnej fuzji – podział najwyższych stanowisk w partii czy wspólną kandydaturę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Podczas przedwyborczych negocjacji miała zapaść decyzja o tym, że kandydatem Lewicy będzie Biedroń. Ale ze względu na przewagę liczebną Sojuszu zarówno w strukturach partyjnych, jak i w Sejmie, w takim mariażu Wiosna może nie mieć wiele do powiedzenia.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie