statystyki

Kosianiak-Kamysz: Nie straciliśmy wiary w zwycięstwo [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.10.2019, 07:00; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:00
fot. Wojtek Górski

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL

fot. Wojtek Górski Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSLźródło: DGP

 Gdyby Andrzej Duda wierzył w sondaże, nie zostałby prezydentem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Poparcie dla PSL oscyluje wokół progu wyborczego. Nie żałuje pan rozbicia Koalicji Europejskiej, co skutkuje startem opozycji w trzech blokach?

Nie żałuję. Gdyby nie ta decyzja, PiS w sondażach miałby 50 proc. poparcia i spokojnie zmierzał w stronę samodzielnych rządów.

A teraz nie zmierza w tym kierunku?

Nie byłoby najmniejszych szans na zwycięstwo nad PiS, gdybyśmy szli w jednym bloku. Dziś wciąż są. Może się wydarzyć, że po 13 października monowładza w Polsce się skończy. Jeszcze wielu Polaków nie podjęło decyzji ws. głosowania – to grupa, która może zmienić wynik wyborów.

Musimy także pamiętać, że trzy bloki w opozycji to trzy razy więcej kandydatów, którzy robią kampanię. To zwiększa mobilizację. Nie trzeba wybierać większego zła, tylko większe dobro. Jak ktoś ma poglądy lewicowe i słyszy Andrzeja Rozenka mówiącego o adopcji dzieci przez pary homoseksualne, to może na niego zagłosować. Jak ktoś ma poglądy liberalne, to wybierze PO, a jak ktoś jest z centrum, ma do wyboru chadeckie PSL, które nie chce rewolucji obyczajowej, ale też nie będzie nikomu zaglądało za firanki.

PiS punktuje was, strasząc konserwatywny elektorat właśnie taką rewolucją.

Czym innym są koalicje przedwyborcze, a czym innym powyborcze, które umawiają się na realizację konkretnych punktów. Mamy doświadczenie koalicji powyborczej z PO, w której ustawa o związkach partnerskich nie została przegłosowana. Mamy swoje zasady, których będziemy bronić. Silna pozycja PSL gwarantuje, że nie będzie skrętu ani w lewo, ani w prawo. Polacy, którzy nie chcą ani rewolucji obyczajowej, ani zaglądania za firankę, powinni zagłosować na PSL.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie