statystyki

Gdzie się podział Mustafo Hajotow

autor: Michał Potocki01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 08:46

Tadżycki działacz opozycji od czwartku nie daje znaku życia. Jak wynika z informacji DGP, został wydalony z Polski.

Mustafo Hajotow zniknął 25 września. Współpracownicy podejrzewają, że został wydalony z Polski. Tak też podało tadżyckie Radioi Ozodi. DGP potwierdził te informacje w źródle zbliżonym do MSWiA. TajInfo.org pisze, że to pierwszy raz, gdy działacza opozycji deportowano z UE.

25-letni Hajotow po szkole wyjechał do pracy do Rosji. Tam związał się z Grupą 24 (G24), nawołującą do protestów przeciw władzom w Duszanbe. W 2016 r., gdy G24 powierzyła mu swoje media społecznościowe, udał się do Polski, gdzie poprosił o ochronę. W 2017 r. dwukrotnie odmówiono mu statusu uchodźcy i nakazano opuścić strefę Schengen. Hajotow wyjechał do Niemiec, naruszając w ten sposób przepisy, i tam poprosił o azyl. Zgodnie z konwencją dublińską RFN przekazała go Polsce jako krajowi, przez który wjechał do Schengen. W 2018 r. Tadżyk złożył w Polsce dwa kolejne wnioski o ochronę, odrzucone przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców (UdsC).

– Wydano decyzję o zobowiązaniu do powrotu oraz zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen przez trzy lata, która stała się ostateczna – mówi prawnik Tomasz Szołucha. – Z chwilą jej wydania przez organ drugiej instancji, podlegała przymusowemu wykonaniu. Hajotow złożył wniosek o wstrzymanie wykonalności tej decyzji do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny odmówił. Jako jego pełnomocnik z urzędu złożyłem zażalenie do NSA na postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania decyzji zobowiązującej do powrotu (nie jest prawomocne) – dodaje.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie