statystyki

Wiedeń odporny na afery polityczne. Wolnościowa Partia Austrii wróci do gry?

autor: Łukasz Grajewski27.08.2019, 08:50; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:53
Wiedeń

Wiedeńźródło: ShutterStock

Opublikowane w maju nagranie z Ibizy miało usunąć Wolnościową Partię Austrii ze sceny politycznej. Tymczasem za miesiąc ugrupowanie to może powrócić do rządu.

29 września Austriacy udadzą się do urn. Przedterminowe wybory parlamentarne to efekt upadku rządu kanclerza Sebastiana Kurza w konsekwencji tzw. afery z Ibizy, którą 17 maja ujawnili dziennikarze „Süddeutsche Zeitung”, „Der Spiegel” oraz „Falter”. W czwartek dziennikarze tego pierwszego tytułu, Bastian Obermayer i Frederik Obermaier, opublikowali książkę „Die Ibiza-Affäre”, w której szczegółowo opisują trwające blisko rok śledztwo dziennikarskie.

Anonimowe źródło nawiązało kontakt z dziennikarzami latem 2018 r. Reporterzy otrzymali dostęp do materiału filmowego, na których Heinz-Christian Strache, lider Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), przez blisko siedem godzin rozmawia z Aloną Makarową, siostrzenicą rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa. Gdy materiał nagrany w wynajętym na Ibizie apartamencie trafił do dziennikarzy, Strache pełnił już funkcję wicekanclerza. Jego partia współrządziła wraz z chadecką Austriacką Partią Ludową (ÖVP).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie