Przy Kaczyńskim zasada "mierny, bierny, ale wierny" została podniesiona do rangi cnoty

autor: Piotr Zaremba09.08.2019, 06:45; Aktualizacja: 09.08.2019, 09:18
Politycy PiS narzekają dziś, że Kuchciński zabierał samoloty ministrom, a oni mogą przez niego nie dojść do władzy, bo stracą brakujący procent. Refleksja powinna wszakże dotyczyć całego systemu rządów. Tyle że oni mogą jedynie apelować o jego zmianę do jednej osoby: swojego przywódcy. Bo taki tryb podejmowania decyzji to także element tego systemu.

Politycy PiS narzekają dziś, że Kuchciński zabierał samoloty ministrom, a oni mogą przez niego nie dojść do władzy, bo stracą brakujący procent. Refleksja powinna wszakże dotyczyć całego systemu rządów. Tyle że oni mogą jedynie apelować o jego zmianę do jednej osoby: swojego przywódcy. Bo taki tryb podejmowania decyzji to także element tego systemu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński z dużymi oporami podał się do dymisji. Historia jego przygód to przyczynek do opowieści o pragmatyce pisowskiej władzy.

M o g ło się zdawać, że – jak twierdził politolog Rafał Chwedoruk – afera marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie stanie się „gamechangerem” kampanii wyborczej. Bo czy Polacy masowo odwróciliby się od PiS na wieść o używaniu przez szefa polskiego parlamentu samolotów rządowych, w tym wojskowych, jako taksówki do domu, jako ułatwienia w wyprawie na narty w Bieszczady?

Piotrowicz leciał z Kuchcińskim, bo przewoził leki. Lekarz: Nie wydajemy takich preparatów w stanie zamrożonym >>>>

Spora część z nas wszelkiego typu oskarżenia, niestety też korupcyjne, zaczęła traktować jako niezrozumiałe rozgrywki na szczytach władzy. Ponieważ powiedziano już wszystko i użyto możliwie najmocniejszych słów, traktujemy jako puste dźwięki także to, co nimi nie jest. Jak w tej przypowiastce o chłopcu, który dla żartu krzyczał „Wilki! Wilki!” – a kiedy naprawdę drapieżniki przyszły, nikt mu nie pomógł.

Polaryzacja coraz większa

W logice polaryzacji każdy słucha tylko swoich. Wyborcy opozycji, po kolejnej aferze rządzących, nienawidzą władzy jeszcze bardziej. Z kolei zwolennicy obozu rządowego na potęgę usprawiedliwiają go albo nie chcą wiedzieć, co się wydarzyło. Możliwe, że czynią tak nawet ci nowi wyborcy, skuszeni transferami socjalnymi, a nie tożsamościową mitologią PiS.

A zarazem nie jest tak, że politycy obozu rządowego mogą być jesienią pewni pełnego zwycięstwa w wyborach. Lewica ma tym razem szansę wejść do Sejmu, ludowcy są silniejsi, bo wzięli na listy ludzi Pawła Kukiza. Nawet 1 czy 2 proc. mogą zdecydować o tym, czy PiS sięgnie, tak jak w 2015 r., po samodzielną większość. – W tej sytuacji obrona Kuchcińskiego za wszelką cenę może nam się nie przysłużyć. Tyle że prezes Kaczyński reaguje na takie sprawy wolno – tłumaczył mi przed kilkoma dniami ważny polityk prawicy.

Wojna handlowa zaczyna dusić Niemcy. "Twierdza się rozpada" >>>>

W partii można było zauważyć moment zawahania. W poprzedni weekend politycy PiS zaczęli się odcinać od marszałka i żądać, aby przeprosił – wyraźnie z inicjatywy szefa sztabu wyborczego Joachima Brudzińskiego, który dobrze wyczuwa społeczne nastroje. Rozeszła się pogłoska, że Kuchciński zostanie zmuszony do rezygnacji jeszcze przed sejmową debatą nad jego odwołaniem, aby wytrącić broń z rąk opozycji. W poniedziałek marszałek wyraźnie pod przymusem niezręcznie przeprosił, zadeklarował nowe wpłaty za wożoną samolotami rodzinę. Wtedy znowu zaczęto bagatelizować historię. Ale w środę odbyło się nadzwyczajne zebranie kierownictwa partii, na którym prezes Jarosław Kaczyński zdecydował, że Kuchciński odejdzie. Możliwe, że pojawiły się zamówione przez PiS badania opinii wskazujące, że sprawa nie jest dla Polaków błaha.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (21)

  • polak(2019-08-09 15:49) Zgłoś naruszenie 266

    jeszcze kłamie do końca bezczelność na maxa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tubylec z Bieszczad (2019-08-09 15:48) Zgłoś naruszenie 253

    Żal Polski, smutek ogarnia, gdy tacy osobnicy do władzy - na kłamstwach -dochodzą !! Przecież ten marszałek [?] swym zachowaniem jako żywo przypomina syna Jarosiewicza. Kogo z nas stać na tak wybujałą fantazję, aby wyobrazić sobie premiera czy ministra rządu Szwecji, Norwegi, Anglii czy Francji latającego na prywatne spotkania samolotem ?? Tam nie każdemu przysługuje auto służbowe, a co dopiero loty co tydzień !! Owszem, w Rosji czy na Białorusi, także w innych azjatyckich republikach byłego Związku Sowietów to norma, ale czy takie standardy obiecywał Prezes ? Ktoś kiedyś rzekł ; kłamstwo ma krótkie nogi. Patrząc na "ojca" PIS-u potwierdzam ...

    Odpowiedz
  • ABC(2019-08-09 09:44) Zgłoś naruszenie 215

    Do czytelnika - i, jak to było z lotami zmarłego prezydenta, też powinien się „rozpisać”.

    Odpowiedz
  • Kubuś Bieszczadzki(2019-08-09 16:06) Zgłoś naruszenie 214

    Nie tylko elegancką i ekskluzywną markę [BMW] przejął PIS, ale także słynne TKM [teraz k**** my]. Ciekawym, co przed/po wyborach jesiennych nam zaserwują ? NTsN .... Nam To się Należy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-08-09 13:35) Zgłoś naruszenie 194

    No to doszedł nowy element pragmatyki PiS - u. Jak trzeba to poświęcą jednego ze swoich, ku uciesze gawiedzi i dla propagandy. Drżyjcie PiS - owscy politycy średniego szczebla. W każdej chwili może trafić na was......... 😁

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel.(2019-08-10 09:48) Zgłoś naruszenie 73

    Winą ,za ten cały bałagan , burdel , ponoś ,prezes partii pisowców i zjednoczonej prawicy J.Kaczyński , On już nie panuje nad niczym , spotykają si na Nowogrodzkiej i tak ,jak za czasów PZPR-u , odbywa się plenum , i planują , jak by tu uderzyć po tyłku społeczeństwo ,a co się tyczy przestrzegania prawa w Polsce , to żaden z przedstawicieli pisowców i zjednoczonej prawicy tego nie robi , przykład posła R.Czarneckiego ma wyrok sądu w wielkim poważaniu , może On R.Czarnecki ,nie przestrzegać wyroku sądu , mogę i ja ,jako drugi sort , też będę miał wyroku sądu ,jak poseł , reprezentant i przedstawiciel społeczeństwa polskiego R.Czarnecki , w czterech literach , może i On , mogę i Ja , jesteśmy wobec prawa równi ,jak mówił poseł J.Kaczyński ,na początku wyborów w 2016 roku , do polityki nie idzie się po pieniądze , uczciwości i transparentności , to tak ja z B.Szydło uczciwość i transparentności i po 80 tyś premii dla sowich panie J.Kaczyński , to ma być ta uczciwości ?,Cały czas kłamiesz prezesie pisowców J.Kaczyński , bo Kuchciński ,jak za równo prezes J.Kaczyński łamią prawo na każdym kroku , zgodnie z prawem łamią prawo, dla,pań i panów z kasty ,to wy i ty jesteś J.Kaczyński przewodniczącym , pań i panów kasty ,a drugi sort ma być na polecenie panów i pań z kasty i słuchać ,jak kasta rządzi i nie sprzeciwiać się panu przewodniczącemu kasty pań i panów posłowi i prezesowi J.Kaczyńskiemu?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-08-09 09:01) Zgłoś naruszenie 728

    coś podobnego, ciekawe dlaczego Zaremba nie rozpisywał się jak to było z lotami za poprzedniej władzt, jaka to była pragmatyka

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • T1000(2019-08-10 10:31) Zgłoś naruszenie 61

    Wiesz Marek, jesteś dla mnie jak brat, ale niestety muszę cię wypier....z fotelu marszałka Wiesz Jarek, jesteś dla mnie jak brat, dlatego jak będę znów tylko zwykłym posłem, musisz załatwić mi inne stanowisko z darmowymi lotami Gulfstreamem do Rzeszowa na koszt firmy

    Odpowiedz
  • ad vocem ... Bert(2019-08-10 23:10) Zgłoś naruszenie 52

    Czyżby MIERNY ale WIERNY zwolennik KACYKA plemiennego z Nowogrodzkiej … i jego KOTA z kuwety ???. Miał rację Wiesław Jarząbek stojąc przed lustrem i mówiąc do siebie …."ŁUBU … DUBU niech nam żyje prezes naszego klubu"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • podatnik(2019-08-11 08:12) Zgłoś naruszenie 41

    Bardzo jestem zadowolona bo jak prowadził obrady to ciśnienie mi wzrastało do 300....

    Odpowiedz
  • Bert(2019-08-10 14:44) Zgłoś naruszenie 38

    Szanowne pismaki z gazety POprawnej, nie wycierajcie sobie gąb Kaczyńskim, bo tak szczerze mówiąc, to w porównaniu z nim jedyne do czego się nadajecie, zarówno pod względem profesjonalizmu jak i etyki, to czyszczenie kuwety Jego Kota.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz