Na Zamku Królewskim trwa inauguracja centralnych obchodów Święta Policji. W uroczystościach obok wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji i komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka udział biorą m.in. wiceministrowie MSWiA: Sylwester Tułajew i Pawel Szefernaker, a także wiceszefowa MEN Iwona Michałek, szef BBN Paweł Soloch, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i prezes IPN dr Jarosław Szarek.

"Z całą odpowiedzialnością, satysfakcją i przekonaniem mogę powiedzieć, że wspólnym wysiłkiem dopracowaliśmy się takiej kondycji i takiego wizerunku polskiej policji, że dzisiaj możemy z dumą obchodzić 100-lecie powstania polskiej policji państwowej" - podkreślił wiceszef MSWiA przemawiając do zebranych funkcjonariuszy.

Zieliński dodał, że jest to przede wszystkim zasługa samych funkcjonariuszy oraz kadry kierowniczej na wszystkich szczeblach, a także wspólny wysiłek całego społeczeństwa i rządu.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że 89 proc. Polaków ocenia, że w Polsce żyje się bezpiecznie, a aż 98 proc. czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. "To są wyjątkowo wysokie wskaźniki" - zaznaczył Zieliński.

Zieliński dodał, że hasło "Policja blisko ludzi i dla ludzi" oznacza, że "policja musi rozumieć problemy społeczeństwa, ludzi i pomagać te problemy rozwiązywać".

"Policja musi być opiekuńcza w stosunku do uczciwych obywateli i wobec nich powinna być zawsze przyjazna (...), ale policja powinna być stanowcza i surowa wobec tych, którzy łamią prawo" - ocenił.

Komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że słysząc o "rekordowo wysokim poziomie poczucia bezpieczeństwa i o wyjątkowo rekordowo wysokim poziomie zaufania do naszej formacji, mamy prawo powiedzieć sobie, że to najpiękniejsza nagroda jaką mogliśmy otrzymać na nasze święto" - mówił Szymczyk.

Dodał, że każdego dnia ponad 100 tys. policjantów i 25 tys. pracowników cywilnych "z ogromnym trudem i wysiłkiem niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie, poświęcając wiele innych rzeczy związanych chociażby z życiem prywatnym stoi na straży tego, abyśmy my Polacy czuli się bezpiecznie. "To ogromy zaszczyt stać na czele tak wspaniałych ludzi" - powiedział.

"Trud wkładany przez was i waszych ludzi każdego dnia powoduje, że dzisiaj Polska jest krajem bezpiecznym. Chylę przed wami czoła i serdecznie gratuluję tego, że dzisiaj znaleźliście się w gronie osób, które tutaj w Sali Wielkiej Zamku królewskiego odbiorą niezwykłe odznaczenia i wyróżnienia" - powiedział.

Głos zabrał także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Minister pogratulował wszystkim wyróżnionym podczas uroczystości, podziękował i złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszom, funkcjonariuszkom i pracownikom policji.

Jak podkreślił, historia formacji jest jednocześnie historią państwa polskiego. "Z jego burzliwymi, często tragicznymi dziejami. Ten burzliwy charakter i również tragedie z nim związane odzwierciedlają dzieje polskiej policji" – zaznaczył szef BBN.

"Dzisiaj jesteście państwo tą formacją, która buduje kościec państwa" – powiedział Soloch. Wskazał, że policja jest jedną z tych formacji, która znajduje się najbliżej Polaków na co dzień. "Za to wszystko, za wysiłek, za poświęcenie chciałbym w pierwszym rzędzie państwu, ale również państwa najbliższym, w imieniu Pana Prezydenta i swoim własnym bardzo podziękować" – dodał.

Podczas uroczystości szef BBN wręczył w imieniu głowy państwa Złoty, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medale Złote, Srebrne i Brązowe za Długoletnią Służbę. Decyzją MSWiA przyznano również odznaki Zasłużony Policjant oraz Medale Za Zasługi dla Policji.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały także nadane odznaki okolicznościowe – Medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej. Medal został nadany trzynastu osobom.

Wśród gości na Zamku Królewskim obecni byli również szefowie policji z Węgier, Słowacji, Litwy, Czech oraz wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji.

Święto polskiej Policji, ustanowione w 1995 roku, obchodzone jest w rocznicę powołania Państwowej Policji funkcjonującej w międzywojniu. Tegoroczne obchody Święta Policji przypadają w setną rocznicę powołania Policji Państwowej przez Sejm RP 24 lipca 1919 roku.