Białystok: Ulicami miasta przeszedł I Marsz Równości. Doszło do incydentów

20.07.2019, 19:40; Aktualizacja: 20.07.2019, 20:38
Marsz w Białymstoku

Marsz w Białymstokuźródło: PAP
autor zdjęcia: Artur Reszko

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku. Kilka razy próbowano zakłócić marsz. Policja poinformowała też, że zatrzymano dwadzieścia osób. W centrum miasta odbyło się w sobotę też kilka innych zgromadzeń oraz piknik rodzinny.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (20)

  • Agata(2019-07-21 01:25) Zgłoś naruszenie 1213

    To był pierwszy marsz na którym byłam. Wypadł dobrze. Byłam i szłam, przyłączyłam się do tych ludzi bo nie lubię dyskryminacji i gdy ktoś kogo poucza jak ma żyć Ponad tysiąc osób szło w przyjaznym pochodzie. Byli też kontrmanifestanci. Rzucali petardami, niektórzy trzymali piwo a część była pijana. Dobrze że po pijaku nie zrobili sobie krzywdy. Ani innym. Ale ponoć paru zatrzymano. Muszę przyznać że uczestnicy marszu wyglądali dużo przyjaźniej niż te łyse bezmózgi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2019-07-21 14:07) Zgłoś naruszenie 116

    Dlaczego doszło do niepokojów? Policja usiłuje szukać winnych, ale obrała zły kierunek poszukiwań. Przecież nie może być tak, że sprzeciw społeczeństwa wobec homopropagandy jest totalnie ignorowany od 30 lat. Co ma zrobić społeczeństwo, którego głosu jego przedstawiciele w Sejmie i Senacie nie chcą zauważyć? To, w Sejmie i Senacie należy szukać winnych niepokojów w Białymstoku. To efekt całkowitego lekceważenia głosu społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zeghar(2019-07-21 00:33) Zgłoś naruszenie 78

    Cały ten marsz to incydent.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wer(2019-07-21 21:54) Zgłoś naruszenie 66

    Obrońcy wiary pokazali swoje miłosiernie wykrzywione gęby.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-07-21 09:25) Zgłoś naruszenie 69

    Odnoszę wrażenie że i jedna i druga strona przesadza. Fanatycy szukają okazji aby na kogoś napaść, a tęczowi niepotrzebnie obnoszą się ze swoją innością narażając się na ataki tych pierwszych..... 😁

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obłęd wiary(2019-07-21 10:38) Zgłoś naruszenie 54

    W mateczniku katofaszyzmu taki marsz? Toż to aberracja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • green(2019-07-21 12:24) Zgłoś naruszenie 54

    W Gazecie Prawnej wiecie co to sa zboczenia i ich propaganda na marszach ?

    Odpowiedz
  • YOSSARIAN(2019-07-22 00:55) Zgłoś naruszenie 46

    Czy redaktor tego tekstu zna znaczenie słowa "incydent"? Może niech jednak zajrzy do słownika poprawnej polszczyzny, to nie wstyd. Ja "towarzyszyłem" temu Marszowi idąc chodnikiem, całą trasę - od początku, którego kibole nie pozwolili rozpocząć jak planowano, aż do jego zakończenia, z konieczności też w innym miejscu niż zaplanowanym. Przecież to było prawdziwe polowanie z dobrze przygotowaną nagonką - siłową i ideologiczną - żeby nie dopuścić do marszu, potem - by go blokować wystawiając w blokadzie nawet dziecko w wózku jako żywą tarczę, żeby pobić, a może i zabić ( bić można przecież w sposób zmierzający do zaplanowanego skutku ) . Kierowano kibolską agresję zarówno do aktywnych uczestników jak i wobec osób z "chodnika" kontaktujących się z uczestnikami. Polowanie miało swoją dobrze zaplanowaną część również po zakończeniu marszu - grupki kiboli śledziły rozchodzących się uczestników marszu i osoby im towarzyszące. Zabrałem z domu w plecaku niezły zestaw środków opatrunkowych i inne, które mogły być przydatne, mogłem więc już po marszu udzielić drobnej na szczęście pomocy matce jednej nieletniej jeszcze córki. Przyjechało na marsz dwóch moich kolegów z Poznania, maszerujących w pochodzie z flagami, więc z chodnika, trawników pilnowałem ich przez całą trasę. Tyle przynajmniej mogłem, skoro z powodu poważnego problemu ze zdrowiem nie byłem w stanie udzielić im bardziej aktywnego wsparcia. Mimo tylko takiego zaangażowania rzucony byłem przez jednego z kiboli na płot szkoły, w innym miejscu pod moimi nogami wylądowala butelka z jakimś brunatnym płynem. I tak mam wyrzuty sumienia, że jako białostoczanin nie dołączyłem do kumpli maszerując z nimi, tym bardziej że bylem po podwójnej dawce mocnego leku przeciwbólowego. Nie wiedziałem, że tak przyzwoicie lek zadziała, że wytrzymam całą, ponad 3-godzinną trasę. Wracając do domu po marszu w czasie gdy koledzy zmuszeni byli uciekać od razu po marszu, na głodniaka, autem do Poznania, bo byli mocno obstawieni przez kiboli, niewiele brakowało, bym oberwał od innej grupki obrońców sobie tylko znanych "wartości", ale to już inna historia, tylko osobistej odpowiedzialności. Koledzy z Poznania i inni uczestnicy marszu walczyli swoją postawą za równe prawa osób LGBT w całej Polsce. Chwała im, bo było bardzo niebezpiecznie, to i tak cud ( z pewnością niewymodlony przez arcybiskupa Wojdę ), że nikt tego dnia nie zginął. Tego dnia, podkreślam, bo pod adresem wielu uczestników słyszałem wyraźne groźby, że są napastnikom znani i że "jeszcze się spotkamy". Pozdrawiam kumpli z Poznania, chwała im za odwagę i podzięka za wsparcie w Wielkiej Sprawie.

    Odpowiedz
  • kp(2019-07-22 11:33) Zgłoś naruszenie 11

    Zboczkin celowo prowokują ........................

    Odpowiedz
  • Ireneusz(2019-07-22 13:11) Zgłoś naruszenie 10

    Owszem wszystko ma swoje granice, ale taka nietolerancja to przejaw jakieś formy zła, skutek nie panowania nad emocjami. Gdzie podziewa się wtedy kodeks cywilny i rodzaj równości, o którą zabiegał nawet jeden z najwybitniejszych strategów jakim był Napoleon Bonaparte ? Zaprawdę czasami murzyn pod tym względem wyprzedza nas cywilizacyjnie. Przecież paradna i porządna orkiestra wojskowa ma i umie kulturalnie prezentować swoistą orientację Współczesny problem akceptacji to jest konflikt dwóch stron medalu jakiego trzeba cały czas się uczyć, który należy poznać zrozumieć.

    Odpowiedz
  • antylewar(2019-07-23 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wojna ideologiczna najbardziej opłaca się PiS. To oni najwięcej na niej ugrają

    Odpowiedz