statystyki

Czy Tadżycy mniej zasługują na demokrację niż Polacy? [OPINIA]

autor: Ludwika Włodek06.06.2019, 07:31; Aktualizacja: 06.06.2019, 11:13
Donald Tusk

Donald Tuskźródło: ShutterStock

Na to wskazuje ostatnia wizyta szefa Rady Europejskiej w Azji Środkowej. Unia najwyraźniej uznała, że wsparcie dla tamtejszych dyktatorów to najlepszy sposób na stabilizację regionu. Strategia ta jest tyle niemoralna, co krótkowzroczna.

„Panie Prezydencie, historie Polski i Tadżykistanu mają wiele wspólnego, podobnie nasza walka o wolność naszych narodów. Prawa człowieka stanowią zasadniczy element tej historii. Najwyższym celem każdego polityka jest zapewnić bezpieczeństwo, ale także przestrzeganie praw i wolności człowieka. Żeby to osiągnąć, potrzebne są siła, odwaga i dobra wola. Pan, Panie Prezydencie, ma wszystkie te cnoty” – mówił Donald Tusk do prezydenta Tadżykistanu Emomalego Rahmona, zaledwie na kilka dni przed przyjazdem do Gdańska na obchody Czerwca ’89.

Szef Rady Europejskiej pojechał do Azji Środkowej zainaugurować nowy etap współpracy pomiędzy Unią Europejską a tamtejszymi państwami. Europa, zaniepokojona dynamiczną polityką Chin w regionie, a także niesłabnącym wpływem Rosji, postanowiła także wkroczyć do gry.

Warto przypomnieć, jakim krajem jest Tadżykistan, od którego Tusk zaczął swoją trzydniową podróż. Od 199 2 r . nieprzerwanie rządzi tam prezydent Emomali Rahmon. To jego rzekome cnoty tak wychwalał szef Rady Europejskiej. Rahmon, nawet jeśli faktycznie ma siłę, odwagę i dobrą wolę, dotychczas raczej nie używał ich dla zapewnienia w swoim państwie przestrzegania praw i wolności człowieka. Wręcz przeciwnie.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie