statystyki

Wybory parlamentarne to koniec rządów prawicy? Duńczycy nie chcą pionków Putina

autor: Magdalena Cedro05.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:54
Skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa, która cztery lata temu odniosła spektakularne zwycięstwo, tym razem poniesie najpewniej spektakularną porażkę.

Skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa, która cztery lata temu odniosła spektakularne zwycięstwo, tym razem poniesie najpewniej spektakularną porażkę.źródło: ShutterStock

Populiści padli ofiarą politycznego kanibalizmu. Mainstream odzyskuje elektorat.

Półtora tygodnia po wyborach europejskich Duńczycy ponownie idą dziś do urn. Jak wskazują przedwyborcze sondaże, wybory parlamentarne w tym kraju prawdopodobnie przyniosą koniec rządów centroprawicy z silnymi wpływami prawicowych radykałów. Do zwycięstwa szykuje się socjaldemokracja wraz z całym blokiem centrolewicowym.

Skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa, która cztery lata temu odniosła spektakularne zwycięstwo, tym razem poniesie najpewniej spektakularną porażkę. W poprzednich wyborach ugrupowanie otrzymało 21 proc. głosów, wspinając się na drugie miejsce. Tymczasem sondaż z poniedziałku dawał populistom niecałe 10 proc. głosów. Co jest powodem tak dużego odpływu wyborców? Bjarke Møller z duńskiego think tanku Europa uważa, że to kara za bratanie się z prorosyjskimi politykami na scenie europejskiej. – Matteo Salvini i Marine Le Pen jednoznacznie kojarzą się Duńczykom z pionkami Władimira Putina. Wejście z nimi w sojusz było zupełnie niepotrzebne, chociaż podyktowane ich silnie antymigracyjnym kursem. Duńczycy nie lubią wpływów obcych sił, a my mamy niezbite dowody na ingerencję w nasze procesy demokratyczne – mówi Bjarke Møller.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie