statystyki

Rosja chce docisnąć prezydenta Zełenskiego

autor: Michał Potocki30.05.2019, 07:56; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:56
W sobotę Kreml wprowadzi w życie ograniczenia w handlu z Ukrainą. O kompromisie z Kijowem nie ma mowy.

W sobotę Kreml wprowadzi w życie ograniczenia w handlu z Ukrainą. O kompromisie z Kijowem nie ma mowy.źródło: ShutterStock

W sobotę Kreml wprowadzi w życie ograniczenia w handlu z Ukrainą. O kompromisie z Kijowem nie ma mowy.

Dnia 1 czerwca wejdzie w życie zakaz importu z Ukrainy do Rosji niektórych produktów, m.in. wyrobów przemysłu lekkiego i metalowego. Z kolei eksport węgla, ropy i paliwa nad Dniepr będzie obwarowany koniecznością uzyskania zgody Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Moskwie, które nieformalnie czuwa także nad gospodarką okupowanej części Donbasu.

Rosja zapowiedziała wprowadzenie ograniczeń tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich, które wygrał Wołodymyr Zełenski. Ukrainę problem może dotknąć, jeśli Rosjanie ograniczą liczbę wydanych zezwoleń, co wpłynęłoby na ograniczenie wolumenu wymiany handlowej. Chodzi zwłaszcza o rosyjski olej napędowy i LPG, które mają 40 proc. udziału w ukraińskim rynku. Ale także o węgiel – strata przez Kijów kontroli nad znaczną częścią kopalń na okupowanych obszarach Zagłębia Donieckiego zwiększyła zapotrzebowanie na czarne złoto z importu. W 2018 r. Ukraina sprowadziła z Rosji 12,4 mln ton węgla – nieco mniej niż Polska.

„Mechanizm zezwoleń na eksport ropy i towarów ropopochodnych będzie dla Moskwy prawdopodobnie wygodnym instrumentem wsparcia oligarchów współpracujących z Kremlem i firm zbliżonych do Wiktora Medwedczuka i Serhija Kurczenki, który ma pozwolić im na zachowanie wpływów w ukraińskim sektorze energetycznym” – pisze analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Jan Strzelecki. Ma to sens o tyle, że zwłaszcza branża węglowa w Rosji pozostaje w rękach prywatnych, przez co trudniej ją kontrolować niż działania Gazpromu albo Rosnieftu.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie