statystyki

Bielan: W Unii musimy walczyć o swoje [WYWIAD]

autor: Piotr Zaremba10.05.2019, 08:46; Aktualizacja: 10.05.2019, 10:31
- Ubolewam nad temperaturą sporu, ale wymusza ją też logika wojny politycznej. Jeśli wygramy wybory, ta temperatura spadnie, a polityka polaryzacji odejdzie wraz ze Schetyną. - mówi w rozmowie z DGP Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego.

- Ubolewam nad temperaturą sporu, ale wymusza ją też logika wojny politycznej. Jeśli wygramy wybory, ta temperatura spadnie, a polityka polaryzacji odejdzie wraz ze Schetyną. - mówi w rozmowie z DGP Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego.źródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Polak

- Ubolewam nad temperaturą sporu, ale wymusza ją też logika wojny politycznej. Jeśli wygramy wybory, ta temperatura spadnie, a polityka polaryzacji odejdzie wraz ze Schetyną. - mówi w rozmowie z DGP Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego.

Wszystkie partie traktują wybory europejskie jako wstęp do krajowych. Obóz rządzący odpowiedział wyborczym przekupstwem: trzynastka dla emerytów, 500 plus na każde dziecko…

Realizujemy długo oczekiwane programy społeczne. Ich zakres z pewnością dla wielu osób jest gigantyczny, ale też niespotykana jest skala wzrostu dochodów państwa w ostatnich latach. W 2014 r. dochody te wyniosły 283 mld zł. W 2019 r. zostały zaplanowane na 387,7 mld. To fantastyczny wynik. A przy tym spadł deficyt, nie podnosimy podatków, zapowiadamy nawet ich obniżkę. I planujemy zwiększenie środków na inwestycje, w tym tak potężne jak: Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny.

Donald Tusk mówił: nie mam pieniędzy. Premier Morawiecki mówi: mam pieniądze. I dam je nie – przykładowo – na dzieci, które potrzebują kosztownych kuracji medycznych, ale wszystkim, także zamożnym emerytom czy rodzicom pierwszego dziecka. Bo chcę wygrać wybory.

Zachęcanie do macierzyństwa czy ojcostwa nie jest niczym nagannym, ludzie dziś odsuwają te decyzje, często z powodów finansowych. To generuje olbrzymie problemy demograficzne. Z kolei zdecydowana większość emerytów wyda trzynastkę na podstawowe potrzeby, choćby na leki.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Skąd pan wie, na co je wydadzą? Emeryci mają bardzo różne dochody.

Połowa z nich ma emeryturę niższą niż 2 tys. zł. Moglibyśmy różnicować emerytów pod względem dochodów, ale wtedy nad wszystkim zaciążyłyby koszty machiny biurokratycznej.

Już program 500 plus na kolejne dzieci, testowany od kilku lat, dał ograniczony efekt pronatalistyczny. Przy pierwszym dziecku będzie chyba jeszcze mniej skuteczny.

Rodzice są konsumentami, jeśli wydają na dzieci, płacą podatki, także VAT. A depopulacja Polski stanowi ogromne wyzwanie. W zdecydowanej większości krajów Unii funkcjonują programy wsparcia dla rodzin z dziećmi, proszę spojrzeć na przykład Niemiec.

Niemcy są zamożniejsze od nas. Chyba lepiej byłoby nie dawać wszystkim rodzicom na pierwsze dziecko, a zachęcać jeszcze bardziej do wielodzietności.

Niemcy są zamożniejsze i dlatego na pierwsze dziecko dają dużo więcej niż my: 194 euro. W Europie trwa swoista konkurencja przyciągania młodych ludzi świadczeniami prorodzinnymi. Znam chłopaka, który wybrał pracę w Irlandii właśnie z powodu pieniędzy na dzieci. A robił w Polsce karierę.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • Zenon(2019-05-10 10:31) Zgłoś naruszenie 90

  Bielan zjedz banana ,daj se na luz chłopie.I tak przegracie wszystkie wybory.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wydaje się(2019-05-10 09:46) Zgłoś naruszenie 40

  większym wstydem być członkiem PiS otoczonym Piotrowiczami, Kogutami, Bonkowskimi, Czabańskimi, Kryźymi i im podobnymi chorągiewkami.

  Odpowiedz
 • buraczany(2019-05-11 08:11) Zgłoś naruszenie 20

  a kto pyta o zdanie takich tlukow jak pisowscy nikt unia to pani a nie kaczyzm

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie