statystyki

Pełzający konstytucyjny kryzys w Ameryce

autor: Radosław Korzycki09.05.2019, 07:14; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:26
Tropy wskazują na ewentualne przekroczenie uprawnień przez Trumpa i nadużycie władzy, kiedy zwolnił on szefa FBI Jima Comeya za to, że ten za bardzo interesował się rosyjskim wątkiem

Tropy wskazują na ewentualne przekroczenie uprawnień przez Trumpa i nadużycie władzy, kiedy zwolnił on szefa FBI Jima Comeya za to, że ten za bardzo interesował się rosyjskim wątkiemźródło: ShutterStock

Zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów prowadzi kampanię przeciw prezydentowi. Ludzie Trumpa nie pozostają w tyle.

W Waszyngtonie na dobre rozgorzała wojna na górze. Celem opozycji jest poznanie prawdy o dodatkowych okolicznościach śledztwa specjalnego prokuratora Roberta Muellera oraz pokazanie Amerykanom zeznań podatkowych głowy państwa. We wtorek obie strony wykonały serię wrogich manewrów. Szef kongresowej komisji ds. kontroli i nadzoru rządu Elijah Cummings zagroził, że jeżeli ministrowie i urzędnicy z ekipy Donalda Trumpa dalej będą lekceważyć wezwania do stawienia się na przesłuchania, to zamrożone zostaną ich pensje.

Pogarda wobec władzy ustawodawczej

Co więcej, Izba Reprezentantów, której konstytucja daje uprawnienia do regulowania budżetu, ma narzędzia, żeby to zrobić. Tymczasem demokratyczny senator Richard Blumenthal wysłał list do inspektora generalnego Departamentu Sprawiedliwości Michaela Horowitza, by ten skontrolował, czy jego szef, prokurator generalny Bill Barr, postępuje zgodnie z prawem. Teoretycznie ów inspektor działa niezależnie, tak jak niezależnie od prezydenta powinien pracować sekretarz sprawiedliwości, ale ostatnio praktyka się tu z teorią rozeszła.

Demokraci chcą ustalić, czy Barr nie manipulował przy ujawnionej publicznie wersji reportu prokuratora Muellera, powołanego do zbadania związków ekipy Trumpa z Kremlem i ewentualnych nadużyć, a nawet spisku, w czasie kampanii wyborczej i już po głosowaniu. Szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów Jerry Nadler wezwał Barra do przedstawienia do poniedziałku oryginalnego raportu oraz całej korespondencji, która potwierdzałaby, że w ministerstwie w nim nie grzebano.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Huxley i Orwell to przewidzieli(2019-05-09 08:02) Zgłoś naruszenie 25

  Lewackie NWO (nowy porządek świata) to oszustwo i terrroryzm na ludzkim umyśle. Ludzkość zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi traci IQ samozachowacze o 7% co pokolenie . Oby Trump to odwrócił.

  Odpowiedz
 • IRO(2019-05-09 08:31) Zgłoś naruszenie 23

  W Ameryce trwa wojna demokratów którzy nie potrafią przełknąć porazki o prezydenture podobnie jak w Polsce opozycja z PO.Trump posiada poparcie połowy społeczeństwa i takiej prosperity W USA NIE BYŁO OD LAT.W Europie przedstawia się Trumpa w sposób kabaretowy i krzywym zwierciadle łącznie z mass mediami co graniczy z histerią poprawności politycznej europejskich elit.Polecam wyniki gospodarcze polityki Trumpa,obnizenie podatków, niskie bezrobocie,powrót firm z Chin,zaostrzenie polityki emigracyjnej.Jeżeli demokratom coś nie odpowiada niech budują system Kremla będą mieli przyjaciela z Moskwy.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-05-09 10:42) Zgłoś naruszenie 12

  Panowie Amerykanie - i jedni , i drudzy - oblepieni są - i UBezwłasnowolnieni przez jewrejską hubę ... I też już są - na kursie i ścieżce ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie