Polityczne żarna: Czyli dlaczego świeżaki wylatują z polityki

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki30.04.2019, 07:30; Aktualizacja: 30.04.2019, 08:56
Estoński politolog Allan Sikk zauważył, że głównym atutem nowych partii jest to, że są nowe. Ale powab nowości szybko się wyczerpuje i na placu pozostają stare formacje, te najlepiej okopane

Estoński politolog Allan Sikk zauważył, że głównym atutem nowych partii jest to, że są nowe. Ale powab nowości szybko się wyczerpuje i na placu pozostają stare formacje, te najlepiej okopaneźródło: ShutterStock

Problemy z przetrwaniem nowych ugrupowań biorą się stąd, że nie mają one w sobie nic spontanicznego.

D l a Jarosława Kaczyńskiego jednym z politycznych nakazów jest, by na prawo od jego partii nie pojawił się nowy ruch. Grzegorz Schetyna cały czas markuje skręt w lewo, by z tej strony nikt nie zagroził jego formacji. A o to, by między PiS a PO gleba była jałowa, zgodnie dbają oba te ugrupowania. W efekcie tak mocno zdominowały scenę polityczną, że nie ma szans się ostać żadna nowa formacja. – Przepadają nawet tak utalentowani politycy jak Paweł Kowal, Ludwik Dorn czy Jan Rokita – ocenia politolog Rafał Matyja .

Ale mimo porażek tych politycznych wyg, co jakiś czas ktoś próbuje. – Gdy dwie partie toczą między sobą bitwę, pojawiają się harcownicy. Próbują, bo nagroda jest wysoka, a ktoś, komu się powiedzie, zgarnie całą pulę. To właśnie udało się przed laty PO i PiS – zauważa Matyja. Ostatnio takim harcownikiem jest Robert Biedroń. Lider Wiosny liczy, że jego ruch zyska w jesiennych wyborach na tyle wysokie poparcie, że dostanie się do Sejmu – a to pozwoli mu na rozdawanie kart, bo to od niego może zależeć, czy obecna opozycja uzbiera większość rządową. Po prawej stronie też panuje lekki ferment: pojawiła się Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego i kolejna reinkarnacja Janusza Korwina-Mikkego, tym razem w sojuszu z Grzegorzem Braunem i Pawłem Liroyem-Marcem.

Kolejni próbują, choć lista ugrupowań, które zniknęły od 2001 r., jest długa. To m.in. Samoobrona i Liga Polskich Rodzin, Demokraci.pl – efemeryczna kontynuacja Unii Wolności, Socjaldemokracja RP Marka Borowskiego, Prawica Rzeczypospolitej Marka Jurka, Ruch Palikota, Polska Jest Najważniejsza Pawła Kowala. Dwie inne formacje – Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry oraz Polska Razem Jarosława Gowina – przetrwały, ale za cenę hołdu złożonego PiS. Do grona tych, którym grozi zniknięcie, mogą już niedługo dołączyć Kukiz’15 i Nowoczesna.

Dlaczego nikomu się nie udało?

Najważniejsze są pieniądze


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • nica(2019-05-05 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Partie znikają z dwóch powodów. Po pierwsze nie dotrzymują słowa. Jedyną walutą partii, którą może płacić wyborcom jest wiarygodność. Jeżeli obiecuje coś, a potem tego nie realizuje, ani nawet się nie stara - ludzie tracą motywację aby na taką partię głosować. Bo niby czemu milibyśmy oddawać głos na oszustów. Dla przykładu PIS sprzeniewierzył się części swoich wyborców nie spełniając obietnicy uwolnienia rynku usług prawnych (i nie tylko prawnych). Ba, PIS nawet pogorszył sytuację prawników spoza korporacji, albo teraz prowadzi jakieś tajne negocjacje w sprawie uroszczeń eskimoskich. Kukiz umilkł w sprawie referendum zmieniającego zasady działania państwa i co jeszcze dziwniejsze nie ogłosił programu, do którego mógłby dążyć pokazując to wyborcom. PO - jako platforma "obywatelska" :)))) olała głos obowateli w sprawie sprowadzania tu nielegalnych emigrantów z wiadomych krajów. Zasada prosta. Kłamiesz - tracisz. Druga rzecz to wybór negatywny. Po prostu konkurencja jest jeszcze gorsza i Polacy wybierają mniejsze zło. Ale to krucha podstawa poparcia, bo w każdej chwili wyborcy mogą przerzucić poparcie na coś co się pojawi, lub po prostu nie ździerać sobie butów idąć na wybory.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie