statystyki

Turcja: Nietrafiona recepta Recepa na kryzys

autor: Rafał Hirsch24.04.2019, 07:45; Aktualizacja: 24.04.2019, 09:37
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Wszystko to jest modelowym przykładem tego, jak szybko polityka może zepsuć dość dobrze działającą gospodarkę. A także tego, jak szybko za sprawą rosnącego bezrobocia zepsuta gospodarka może wpływać na politykę.źródło: ShutterStock

Państwo rządzone przez Erdoğana może służyć za modelowy przykład tego, jak szybko polityka jest w stanie zepsuć dość dobrze działającą gospodarkę.

Turcja coraz głębiej zapada się w kryzys gospodarczy. Liczba osób bez pracy w lutym zwiększyła się aż o 366 tys., a stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego od 2009 r. poziomu 14,7 proc. Wśród osób do 25. roku życia stopa bezrobocia urosła do 26,7 proc. To poziom najwyższy w historii tych pomiarów, które prowadzi się od 2005 r.

Szybko psująca się sytuacja na tureckim rynku pracy to skutek recesji, która pojawiła się pod koniec ubiegłego roku. PKB w IV kw. spadł w porównaniu do III o 2,4 proc. W III kw. tempo spadku PKB wynosiło − 1,6 proc. Dwa kwartały z rzędu spadku PKB oznaczają, że spełnione są warunki do tego, aby mówić o recesji.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie