statystyki

Wybory do europarlamentu. Preferencje polityczne Europejczyków są niedookreślone

autor: Magdalena Credo23.04.2019, 07:35; Aktualizacja: 23.04.2019, 08:05
Tylko dla Polaków i Rumunów dużym zagrożeniem pozostaje Rosja

Tylko dla Polaków i Rumunów dużym zagrożeniem pozostaje Rosjaźródło: ShutterStock

Największym wyzwaniem dla Europy w ocenie wyborców jest islamski radykalizm. Obawy o migrację są takie same jak o stan gospodarki Starego Kontynentu.

Na kilka tygodni przed wyborami do europarlamentu większość wyborców w Europie nie jest do końca przekonana, na kogo oddać głos. Sprawdziła to w badaniu opinii publicznej Europejska Rada Spraw Zagranicznych, niezależna organizacja zajmująca się polityką unijną. Spośród osób, które deklarują pójście do urn, aż 70 proc. nie jest zdecydowana, na kogo głosować lub rozważa zmianę swojego poparcia.

Jak pokazuje badanie, bardziej skłonni do tego są zadeklarowani euroentuzjaści. Aż 69 proc. z nich twierdzi, że głosowanie na inne ugrupowanie jest opcją kuszącą. Zaledwie co czwarty zwolennik zjednoczonej Europy deklaruje lojalność wobec siły politycznej, na którą do tej pory stawiał. Nieco bardziej lojalni są przeciwnicy Wspólnoty – 35 proc. z nich nie zamierza zmieniać swoich sympatii, natomiast rozważa to 58 proc. eurosceptyków. Autorzy badania odnotowali, że taka chwiejność postaw politycznych na 15 badanych państw nie dotyczy Polski, bo u nas scena polityczna jest mocno spolaryzowana.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie