statystyki

Pierwsi uciekinierzy z tonącego okrętu Poroszenki

autor: Michał Potocki18.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 18.04.2019, 07:55
W piątek minister oświadczył, że Poroszenko po utracie władzy może być wzywany na przesłuchania w związku z aferami korupcyjnymi jego czasów.

W piątek minister oświadczył, że Poroszenko po utracie władzy może być wzywany na przesłuchania w związku z aferami korupcyjnymi jego czasów.źródło: ShutterStock

Jeśli Poroszenko przegra, dwóm największym klubom parlamentarnym grozi rozłam.

Złe wyniki sondażowe prezydenta Ukrainy sprawiły, że coraz większa liczba ludzi z jego otoczenia zaczyna się od niego dystansować. Rośnie też ryzyko rozpadu Bloku Petra Poroszenki (BPP), największej siły parlamentarnej. Z wtorkowego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że w niedzielnej drugiej turze ubiegającą się o reelekcję głowę państwa zamierza poprzeć zaledwie 25 proc. ankietowanych. Jego rywal, biznesmen z branży rozrywkowej Wołodymyr Zełenski cieszy się 72-proc. poparciem.

Klub parlamentarny BPP od powstania po wyborach w 2014 r. był konglomeratem najróżniejszych środowisk i grup interesów. Politykiem wybranym z list Bloku, który w sposób najbardziej zdecydowany przeszedł na stronę Zełenskiego, jest Serhij Łeszczenko. Ten były dziennikarz śledczy należy dziś do najbliższych doradców komika i aktora, powiązanego z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Jeśli Poroszence nie uda się reelekcja, będzie miał też problemy, by utrzymać przy sobie część deputowanych z okręgów jednomandatowych, którzy od wielu kadencji tradycyjnie wstępują do klubu parlamentarnego wspierającego obecnego prezydenta.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie