Brexit to wynik problemów trapiących brytyjskie społeczeństwo

autor: Gavin Rae05.04.2019, 07:42; Aktualizacja: 05.04.2019, 08:25
Wielka Brytania, brexit, Londyn

Wielka Brytania, brexit, Londynźródło: ShutterStock

Brexit nie jest największym problemem Wielkiej Brytanii, a tym bardziej Unii Europejskiej.

D o momentu publikacji tego artykułu brytyjski parlament może wreszcie osiągnąć kompromis co do sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale nie jest to przesądzone. Od ponad trzech lat brytyjskie życie publiczne jest zdominowane przez brexit i cokolwiek się wydarzy w ciągu najbliższych kilku tygodni, to on będzie rzucał cień na brytyjską politykę jeszcze przez wiele lat. Brexit stanowi również egzystencjalne zagrożenie dla Wspólnoty, podając w wątpliwość jej szanse na przetrwanie. Jednak to tylko symptom głębszego niedomagania zarówno brytyjskiego społeczeństwa, jak i całej Europy.

Historia brexitu i stojących za nim postaci są dobrze znane. W samym centrum znajduje się Theresa May, mająca wszelkie szanse zostać ostatnim premierem Wielkiej Brytanii, którego pogrąży kwestia europejska. Droga do brexitu rozpoczęła się w 2015 r., kiedy ówczesny premier David Cameron nieodpowiedzialnie postanowił ratować torysów przed podziałami wewnętrznymi, ogłaszając referendum w sprawie członkostwa w UE. Później Theresa May znacząco pogorszyła własną sytuację, rozpisując w 2017 r. przedterminowe wybory do parlamentu, które pozbawiły jej partię bezwzględnej większości w Izbie Gmin. Twardzi prawicowcy z Partii Konserwatywnej nadal podgrzewają nacjonalizm i niechęć do imigrantów i marzą o deregulacji gospodarki, która pozwoliłaby im dokończyć rewolucję Margaret Thatcher. Tymczasem przewodniczący Partii Pracy Jeremy Corbyn usiłuje utrzymać jedność w obozie laburzystów występujących w większości przeciwko brexitowi, ale potrzebujących również głosów mieszkańców byłych obszarów przemysłowych, z których wielu podtrzymało wyjście z UE. Miękki brexit, twardy brexit, irlandzki bezpiecznik, Głos Narodu, unia celna i wspólny rynek – wszystkie te pojęcia na stałe weszły do słownika, tymczasem Wielka Brytania dryfuje razem ze swoim imperialnym bagażem kulturowym w stronę niepewnej przyszłości politycznej i gospodarczej.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (3)

  • remick(2019-04-06 12:30) Zgłoś naruszenie 11

    W Wielkiej Brytanii mieszka 4 miliony muzułmanów i 66 milionów Brytyjczyków. Niewielka 6-procentowa mniejszość islamska wystarczyła, aby przekształcić społeczeństwo brytyjskie na ich korzyść, aby ją zasadniczo zmienić ... Ponadto islam już z powodzeniem wprowadził w życie i indoktrynował większość społeczeństwa w Wielkiej Brytanii... • ponad 3000 meczetów • Ponad 130 potraw szariackich • ponad 50 rad szariatu • Wszędzie dzielnice tylko dla muzułmanów i no-go 78% muzułmańskich kobiet nie pracuje, otrzymuje świadczenia społeczne ... 63% muzułmańskich mężczyzn nie pracuje, otrzymuje świadczenia społeczne ... Większość muzułmańskich rodzin z 6-8 zasiłkami społecznymi ... Tylko mięso halal serwowane jest w brytyjskich szkołach ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mieszkaniec UK(2019-10-07 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem statystyki odnoszące się do Londynu? Ok. 100km od Londynu i poza większymi miastami typu Birmingham, Nottingham ciezko ich spotkać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie