statystyki

Repolonizacja nie dotarła do wojska. Na amerykański sprzęt wydaliśmy 11 mld zł

autor: Maciej Miłosz19.03.2019, 07:45; Aktualizacja: 19.03.2019, 07:47
11,1 mld zł. Tyle w ramach realizacji centralnych planów rzeczowych wydał w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia.

11,1 mld zł. Tyle w ramach realizacji centralnych planów rzeczowych wydał w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia.źródło: ShutterStock

W 2018 r. na nowy sprzęt wydaliśmy rekordowe ponad 11 mld zł. Większość tej kwoty popłynęła do koncernów zbrojeniowych z USA. Do polskich producentów, jak co roku, trafiło ok. 4 mld zł

11,1 mld zł. Tyle w ramach realizacji centralnych planów rzeczowych wydał w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia. Nie licząc zakupu samolotów F-16, to wydatki rekordowe. Jeszcze w 2017 r. IU wydał na nowe uzbrojenie nieco ponad 7 mld zł. Zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą wydatki na obronność muszą wynosić co najmniej 2 proc. PKB. To ponad 40 mld zł rocznie. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku przekazano na ten cel prawie 2 mld zł. Część tej kwoty jest przeznaczana np. na remonty dróg lokalnych czy samoloty dla najważniejszych osób w państwie.

Według informacji przekazanych DGP przez resort obrony z pieniędzy wydanych przez IU w 2018 r. kontrahenci zagraniczni dostarczą sprzęt wart prawie 7,2 mld zł, czyli ok. 65 proc. tej kwoty. Do polskich firm trafiły niecałe 4 mld zł.

Najwięcej, bo ponad 5,4 mld zł, wydaliśmy na program „Wisła”, czyli tarczę rakietową średniego zasięgu. System Patriot dostarczyć ma nam amerykański koncern Raytheon. Duża część tej kwoty trafi do największego dostawcy uzbrojenia na świecie – również mającej siedzibę w USA – firmy Lockheed Martin. To ona produkuje zakontraktowane przez polski resort obrony pociski PAC-3 MSE. Wartość podpisanej w marcu ubiegłego roku umowy na zakup pierwszej fazy programu „Wisła” to ponad 16 mld zł.

Dostawy są przewidziane na rok 2022. To, że już w pierwszym roku podpisania umowy wydaliśmy na nią ponad 30 proc., wynika z tego, że… istnieje taka formalna możliwość. A ponieważ inne postępowania nie zostały zamknięte na czas, zamiast zwracać środki do budżetu centralnego, MON może każdą „niewydaną” złotówkę skierować do programu „Wisła”. I w ten sposób realizować swój budżet w stu procentach.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • I wcale(2019-03-19 12:01) Zgłoś naruszenie 41

  ... nie jesteśmy silniejsi.

  Odpowiedz
 • abc(2019-03-19 13:42) Zgłoś naruszenie 21

  Niewolnik butny i arogancki wobec okradanego suwerena, uniżony i czołobitny wobec swoich panów - czyli kleru i USA. Watykan i USA każe niewolnikom płacić, a cwaniaczą-cy lokaje płacą kasą okradanego suwerena i z tej kasy pobierają stosowną prowizję za całowanie po rękach mafii z USA i Romy- ich dzieci nie kształcą się publicznych szkołach i nie korzystają ze publ. służby zdrowia. Nie przypominają czasem bankierów handlujących kredytami frankowymi? Pozdrawiam chłopstwo pańszczyźniane RP w miastach, ZUS-ie i w małych miejscowościach..

  Odpowiedz
 • green(2019-03-19 10:11) Zgłoś naruszenie 15

  A JAKIZ TO NASZ PREMYSL ZBROJENIOWY POTRAFI PRODUKOWAC RAKIERY itp. ZADNA POLSKA FIRMA NIE JEST DO TEGO ZDOLNA.

  Odpowiedz
 • xxyyzz(2019-03-19 16:22) Zgłoś naruszenie 11

  Po co nam rakiety ,samoloty jak Antoś utworzył niepokonane O.T.K./Obrona Terytorialna Kraju/. W obecnej dobie przy rosyjskim arsenale militarnym i jego użyciu - kraj znikłby z planety w ciągu kilku minut. Ale musimy prężyć muskuły przeciw Rosji z woli wujka za oceanu i po jego myśli zakupywać od niego zbyteczny złom w większości niestanowiący żadnego zagrożenia dla sąsiada ze wschodu. To dzieje się wbrew logiki a wyłącznie na złość Putinowi zgodnie z wolą jednego posła..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2019-03-19 20:54) Zgłoś naruszenie 10

  Szczujnia wuja pieńkosia wkręca się na obroty, bo wybory coraz bliżej, a zięć w opałach

  Odpowiedz
 • Barany(2019-03-25 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  się strzyże !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie