statystyki

Rzymski zlot eurosceptycznych młodzieżówek. Czy PiS weźmie udział?

autor: Michał Potocki12.02.2019, 07:27; Aktualizacja: 12.02.2019, 07:27
Matteo Salvini

29 marca w Rzymie odbędzie się zjazd eurosceptycznych młodzieżówek.źródło: ShutterStock

Wicepremier Włoch, lider prowadzącej w sondażach Ligi Matteo Salvini nie ustaje w wysiłkach, by przeciągnąć Prawo i Sprawiedliwość na swoją stronę. Jak ustaliliśmy, młodzieżówka Ligi zaprosiła przedstawicieli Forum Młodych PiS do Włoch, gdzie 29 marca odbędzie się zlot eurosceptycznych młodzieżówek. Partia Jarosława Kaczyńskiego zachowuje jednak ostrożność ze względu na prorosyjskie nastawienie Ligi. – Nie bierzemy w tym udziału – odpowiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek na nasze pytanie, czy młodzież PiS pojedzie do Rzymu.

 Salvini przed miesiącem przekonywał Kaczyńskiego, że oba ugrupowania łączą wspólne wartości oraz pogląd na reformę UE, więc nad różnicami w podejściu do Kremla można przejść do porządku dziennego.

Już wiadomo, że lider Ligi nie zrezygnuje z realizacji kluczowego dla Moskwy postulatu w postaci zniesienia sankcji. Salvini podczas wizyty w Rosji obiecywał włoskim biznesmenom, że jak wzmocni swoją pozycję w UE, rozpocznie starania o rozmontowanie restrykcji nałożonych na Kreml za łamanie prawa międzynarodowego wobec Ukrainy.

Gdy w styczniu wicepremier Włoch Matteo Salvini gościł w Warszawie, by przekonywać prezesa PiS do sojuszu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, dowodził, że to nie prorosyjskość ma być jego podstawą, lecz dążenie do zmian w polityce UE, decentralizacji Wspólnoty i powstrzymania fali migracji. Politycy PiS słusznie mu nie dowierzali. Dziennik „Il Fatto Quotidiano” pisał wtedy, że za dowód prawdziwości tych słów może służyć to, że emisariusze Ligi oprócz PiS sondują też antyrosyjską Estońską Konserwatywną Partię Ludową. Z ustaleń DGP wynika jednak, że to mydlenie oczu. Takie wnioski płyną m.in. z naszej rozmowy z Fabiem Pasinettim, doradcą Ligi i współautorem książki „Da Pontida a Mosca” (Od Pontidy do Moskwy; pisał ją pod pseudonimem Fabio Sapettini). W pozytywnym świetle opisywał w niej współpracę Salviniego z Kremlem.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • wel(2019-02-13 00:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję że ruska ambasada zapewni uczestnikom obfity catering. Intelektualny, wódczany i wszelki inny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie