statystyki

Trójmiasto: Eksperyment z rowerową elektromobilnością

autor: Krzysztof Śmietana11.02.2019, 07:49; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:50
Nextbike Polska jest operatorem ponad 40 systemów rowerowych w kraju.

Nextbike Polska jest operatorem ponad 40 systemów rowerowych w kraju.źródło: ShutterStock

Największy system publicznych jednośladów na prąd w Europie, który ma wystartować w Trójmieście, łapie coraz większe opóźnienie.

R owery publiczne można wypożyczać w niemal 60 miastach. Gdańsk jako jedyny większy ośrodek w Polsce nie mógł się pochwalić tym udogodnieniem. Urzędnicy mówili, że najpierw musi powstać dobra infrastruktura i że projekt musi być dobrze przygotowany. Ostatecznie Gdańsk dogadał się z okolicznymi miastami oraz marszałkiem województwa pomorskiego w celu stworzenia inicjatywy, która obejmie 14 gmin – oprócz Gdańska, Gdyni i Sopotu także m.in. Tczew, Kartuzy, Puck czy Władysławowo. System, który nazwano Mevo, wyróżnia się nie tylko zasięgiem. Wszystkie 4080 jednośladów ma być elektrycznych. W efekcie Mevo reklamowane jest jako największy system tego typu jednośladów w Europie. Choć będą miały silniki elektryczne, to nie znaczy, że nie trzeba będzie pedałować. Prąd ma uczynić jazdę znacznie łatwiejszą i szybszą.

Na razie jednak uruchomienie systemu mocno się opóźnia. Zgodnie z umową z operatorem – firmą Nextbike Polska – ponad 1200 rowerów miało być dostępnych już od 18 listopada ub.r. Nic z tego nie wyszło.

Początkowo przedstawiciele odpowiedzialnego za Mevo Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot przyznawali, że część winy leży po stronie gmin, bo nie zdążyły z utwardzeniem terenu, na którym miały stanąć stacje rowerowe ze stojakami. Teraz za poślizg winią już bezpośrednio operatora. W styczniu, w czasie testów systemu, wyszły na jaw usterki: nie działała odpowiednio aplikacja, która ma być jednym ze sposobów wypożyczenia roweru. Szwankowało także naliczanie opłat czy system lokalizacji GPS.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie