statystyki

Trójmiasto: Eksperyment z rowerową elektromobilnością

autor: Krzysztof Śmietana11.02.2019, 07:49; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:50
Nextbike Polska jest operatorem ponad 40 systemów rowerowych w kraju.

Nextbike Polska jest operatorem ponad 40 systemów rowerowych w kraju.źródło: ShutterStock

Największy system publicznych jednośladów na prąd w Europie, który ma wystartować w Trójmieście, łapie coraz większe opóźnienie.

R owery publiczne można wypożyczać w niemal 60 miastach. Gdańsk jako jedyny większy ośrodek w Polsce nie mógł się pochwalić tym udogodnieniem. Urzędnicy mówili, że najpierw musi powstać dobra infrastruktura i że projekt musi być dobrze przygotowany. Ostatecznie Gdańsk dogadał się z okolicznymi miastami oraz marszałkiem województwa pomorskiego w celu stworzenia inicjatywy, która obejmie 14 gmin – oprócz Gdańska, Gdyni i Sopotu także m.in. Tczew, Kartuzy, Puck czy Władysławowo. System, który nazwano Mevo, wyróżnia się nie tylko zasięgiem. Wszystkie 4080 jednośladów ma być elektrycznych. W efekcie Mevo reklamowane jest jako największy system tego typu jednośladów w Europie. Choć będą miały silniki elektryczne, to nie znaczy, że nie trzeba będzie pedałować. Prąd ma uczynić jazdę znacznie łatwiejszą i szybszą.

Na razie jednak uruchomienie systemu mocno się opóźnia. Zgodnie z umową z operatorem – firmą Nextbike Polska – ponad 1200 rowerów miało być dostępnych już od 18 listopada ub.r. Nic z tego nie wyszło.

Początkowo przedstawiciele odpowiedzialnego za Mevo Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot przyznawali, że część winy leży po stronie gmin, bo nie zdążyły z utwardzeniem terenu, na którym miały stanąć stacje rowerowe ze stojakami. Teraz za poślizg winią już bezpośrednio operatora. W styczniu, w czasie testów systemu, wyszły na jaw usterki: nie działała odpowiednio aplikacja, która ma być jednym ze sposobów wypożyczenia roweru. Szwankowało także naliczanie opłat czy system lokalizacji GPS.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie