Czy TVP miała prawo upublicznić wizerunek uczestników protestu przed gmachem TVP Info?

05.02.2019, 00:31; Aktualizacja: 05.02.2019, 08:16
Protest przed siedzibą TVP

Protest przed siedzibą TVPźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

"Wiadomości" TVP opublikowały w poniedziałek wizerunek 10 osób. które dwa dni wcześniej protestowały przed siedzibą TVP Info. W ocenie RPO Adama Bodnara doszło do złamania prawa; szef TAI Jarosław Olechowski odpowiada, że osoby te same "przedstawiają się i chwalą swoją działalnością".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (6)

 • romek(2019-02-05 09:08) Zgłoś naruszenie 57

  Oczywiście, każda partyjna telewizja działa w interesie chlebodawcy i musi za wszelka cenę ( nawet łamiąc prawo i stosując prowokację) bronić dobrego imienia swoich funkcjonariuszy dyktatury bolszewickiej.Inaczej grozi to upadkiem reżimu.

  Odpowiedz
 • rada(2019-02-05 09:09) Zgłoś naruszenie 34

  osoby mogły założyć kominiarki i chusty (bliskowschodnie) w celu utrudnienia tożsamości

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-05 09:34) Zgłoś naruszenie 21

  Tak .

  Odpowiedz
 • XXYYZZ (2019-02-05 10:32) Zgłoś naruszenie 21

  Osoby publiczne mają ograniczony wpływ na zamieszczanie ich wizerunku, chociaż istotny jest też kontekst i intencje ich upublicznienia. Ale osoby wyłonione z grupy protestującej i zaprezentowane widzom tvp nie są - z definicji - osobami publicznymi. Ich wizerunki zostały upublicznione w celu wskazania, napiętnowania i zastraszenia, czyli w złej woli i z pozycji silniejszego. W tej sprawie powinno, zdecydowanie, wypowiedzieć się prawo.

  Odpowiedz
 • taki sobie(2019-02-05 10:35) Zgłoś naruszenie 23

  jeżeli już o reżimie to....w reżimie ryżego wszystko było tak cacy że nawet byliśmy O,7% wyspą, anonimowo się kradło, anonimowo likwidowano stocznie, kolej, rolnictwo...nawet sorry bo to taki klimat...skończyć z dziadostwem i anonimowością, każdy na nazwisko0 i każdy w swoim życiu robi na swoje nazwisko i dlaczego te cwaniaki mają być anonimowi,,,dlaczego ??????????????

  Odpowiedz
 • abcd(2019-02-05 12:43) Zgłoś naruszenie 20

  Ciekawe rozwiązanie w prawie niemieckim Natomiast bez zgody mogą być rozpowszechniane i pokazywane wizerunki osób, które, jak stanowi ustawa, należą do historii współczesnej (niem. Bildnisse aus dem Bereiche der Zeitgeschichte). Wyjątek ten interpretowany jest w niemieckim orzecznictwie w sposób restrykcyjny. Judykatura przyjmuje istnienie podziału na osoby należące w sposób bezwzględny do historii współczesnej oraz należące do niej w sposób względny. Do tych pierwszych należą osoby, które ze względu na pozycję społeczną i status, zawsze budzą społeczne zainteresowanie, niezależnie od konkretnego wydarzenia należącego do historii współczesnej, w kontekście którego uwieczniono ich wizerunek. Pozostali to ci, którzy znaleźli się w polu społecznego zainteresowania w związku z konkretnym wydarzeniem należącym do historii współczesnej. Osobami należącymi do tej drugiej grupy mogą być również sprawcy przestępstw i oskarżeni w procesie karnym, gdyż orzecznictwo przyjmuje, że przestępstwa mogą stanowić wydarzenia należące do historii współczesnej. O tym, czy wizerunek sprawcy przestępstwa może zostać upubliczniony bez jego zgody, decyduje szereg czynników takich przykładowo jak: sposób przedstawienia wizerunku, natura i ciężar społeczny popełnionego przestępstwa czy czas, jaki upłynął od jego popełnienia. (http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=5640BC96)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie