Trzy dni temu Trump zaproponował Demokratom ugodowe rozwiązanie, dzięki któremu chciałby pozyskać środki na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Zgodnie z pomysłem amerykańskiego prezydenta osoby niepełnoletnie, które dostały się nielegalnie na terytorium USA, objęte zostałyby trzyletnim okresem ochrony. Trump w zamian oczekuje zgody Demokratów na finansowanie budowy muru.

Tuż po sobotnim oświadczeniu Trumpa Mitch McConnell obiecał ze swej strony, że pochyli się niezwłocznie nad tą propozycją, a Senat wkrótce zagłosuje nad projektem stosownej ustawy.

Przeciwni takiemu rozwiązaniu są jednak Demokraci, którzy w swych wystąpieniach dla prasy wskazywali, że propozycja Trumpa jest nie do zaakceptowania, ponieważ stanowi wybieg służący tylko wymuszeniu przyznania środków budżetowych na budowę muru i metalowego ogrodzenia na granicy z Meksykiem.

Mur na granicy z Meksykiem od wielu tygodni jest przedmiotem sporu Trumpa z demokratycznymi kongresmenami, którzy sprzeciwiają się przeznaczeniu w budżecie 5,7 mld dolarów na jego budowę. Z powodu konfliktu w grudniu zeszłego roku nie uchwalono prowizorium budżetowego, co doprowadziło do trwającego już 31 dni shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego, najdłuższego w historii USA.