statystyki

Bliżej polskiego pomnika. Czy Berlin upamiętni ofiary II wojny światowej

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski, Korespondencja z Berlina17.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:16
Pod apelem inicjatorów podpisało się dotychczas 115 osób

Pod apelem inicjatorów podpisało się dotychczas 115 osóbźródło: ShutterStock

Grupa niemieckich aktywistów dąży do upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.

Grupa niemieckich aktywistów, na czele z architektem Florianem Mausbachem, byłym przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Thiersem i historykiem Dieterem Bingenem, stara się o polityczną zgodę na zbudowanie w Berlinie pomnika, który upamiętniałby polskie ofiary niemieckiej okupacji. Inicjatorzy uzyskali już poparcie części polityków. Ale w kontrze do propozycji stanęli działacze Lewicy (Die Linke), którzy chcą upamiętnienia wszystkich ofiar II wojny na Wschodzie. W tej narracji akcent położony zostałby na żołnierzy Armii Czerwonej i sowieckich jeńców wojennych. Dla inicjatorów budowy polskiego miejsca pamięci to trudne do zaakceptowania.

– To byłoby miejsce spotkań, jakiego dotąd w Berlinie nie było – mówi prof. Aleida Assmann, zapytana o możliwą formę pomnika upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji. Assmann, wiodący głos w niemieckiej dyskusji na temat polityki pamięci, była gościem debaty na ten temat. Dyskusja odbyła się we wtorek z inicjatywy Topografii Terroru, berlińskiego muzeum i zarazem centrum, które dokumentuje zbrodnie narodowego socjalizmu. Około 200 osób – posłów Bundestagu, historyków, dziennikarzy i studentów – szczelnie wypełniło salę, by zastanowić się nad obecnością polskich ofiar w niemieckim dyskursie historycznym i możliwym sposobem ich uhonorowania.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie