statystyki

Bliżej polskiego pomnika. Czy Berlin upamiętni ofiary II wojny światowej

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski, Korespondencja z Berlina17.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:16
Pod apelem inicjatorów podpisało się dotychczas 115 osób

Pod apelem inicjatorów podpisało się dotychczas 115 osóbźródło: ShutterStock

Grupa niemieckich aktywistów dąży do upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej.

Grupa niemieckich aktywistów, na czele z architektem Florianem Mausbachem, byłym przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Thiersem i historykiem Dieterem Bingenem, stara się o polityczną zgodę na zbudowanie w Berlinie pomnika, który upamiętniałby polskie ofiary niemieckiej okupacji. Inicjatorzy uzyskali już poparcie części polityków. Ale w kontrze do propozycji stanęli działacze Lewicy (Die Linke), którzy chcą upamiętnienia wszystkich ofiar II wojny na Wschodzie. W tej narracji akcent położony zostałby na żołnierzy Armii Czerwonej i sowieckich jeńców wojennych. Dla inicjatorów budowy polskiego miejsca pamięci to trudne do zaakceptowania.

– To byłoby miejsce spotkań, jakiego dotąd w Berlinie nie było – mówi prof. Aleida Assmann, zapytana o możliwą formę pomnika upamiętniającego polskie ofiary niemieckiej okupacji. Assmann, wiodący głos w niemieckiej dyskusji na temat polityki pamięci, była gościem debaty na ten temat. Dyskusja odbyła się we wtorek z inicjatywy Topografii Terroru, berlińskiego muzeum i zarazem centrum, które dokumentuje zbrodnie narodowego socjalizmu. Około 200 osób – posłów Bundestagu, historyków, dziennikarzy i studentów – szczelnie wypełniło salę, by zastanowić się nad obecnością polskich ofiar w niemieckim dyskursie historycznym i możliwym sposobem ich uhonorowania.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie